Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/219/07/AG
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/219/07/AG
Data
2007.09.24



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
data zaliczenia
koszty bezpośrednie
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
podwyższenie kapitału zakładowego


Pytanie podatnika
dotyczy momentu zaliczenia wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie momentu zaliczenia wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 26.06.2007r. (data wpływu 28.06.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu zaliczenia wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski. Spółka podjęła działania mające na celu uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działalność Spółki prowadzona na terenie ŁSSE obejmować będzie m.in. produkcję komputerów i sprzętu komputerowego. W tym celu Spółka nabędzie na terenie ŁSSE prawo własności gruntu, wybuduje na nabytym gruncie halę produkcyjną oraz wyposaży ją w niezbędne maszyny i urządzenia. Z chwilą zakończenia omawianej inwestycji Spółka rozpocznie działalność operacyjną na terenie ŁSSE, a tym samym osiąganie przychodów z działalności prowadzonej na terenie strefy. Rok podatkowy w/w podatnika trwa od dnia 1 lutego do dnia 31 stycznia.
W dniu 22.01.2007r. podjęta została w formie aktu notarialnego uchwała Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki dotycząca podwyższenia kapitału zakładowego Spółki. Podwyższenia w/w kapitału zarejestrowane zostało przez Sąd Rejonowy dla M. St. Warszawy, gdyż w momencie składania wniosku o rejestrację podwyższenia kapitału siedziba Spółki znajdowała się w Warszawie - w dniu 21.03.2007r. W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółka poniosła określone wydatki, tj. w szczególności koszty doradztwa i obsługi prawnej dotyczącej podwyższenia kapitału, koszty opłat notarialnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych, pobranych przez notariusza sporządzającego akt notarialny dotyczący podwyższenia kapitału, koszty doradztwa i obsługi prawnej związanej z rejestracją podwyższenia kapitału przez Sąd w Krajowym Rejestrze Sądowym, itp. Część wskazanych powyżej kosztów została poniesiona w roku podatkowym Spółki 2006/2007 (np. część kosztów doradztwa i obsługi prawnej dotyczącej podwyższenia kapitału, koszty opłat notarialnych, koszty podatku od czynności cywilnoprawnych), natomiast część omawianych kosztów została poniesiona w roku podatkowym 2007/2008 (koszty doradztwa i obsługi prawnej dotyczącej podwyższenia kapitału, w tym w szczególności w odniesieniu do rejestracji podwyższenia kapitału przez Sąd Rejonowy dla M. St. Warszawy).

Spółka stoi na stanowisku, iż wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego, jako koszty pośrednio związane z osiąganiem przychodów, dotyczące całokształtu działalności podatnika, powinny stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. W opinii Spółki, w/w koszty zakwalifikować należy do kosztów związanych ogólnie z działalnością i funkcjonowaniem podatnika jako całości, nie da się ich bowiem alokować do konkretnego przychodu wygenerowanego przez Spółkę.
Część wydatków została poniesiona w roku podatkowym 2006/2007 (część kosztów doradztwa i obsługi prawnej dotyczącej podwyższenia kapitału, koszty opłat notarialnych, koszt podatku od czynności cywilnoprawnych), natomiast część omawianych kosztów - w roku podatkowym 2007/2008 (koszty doradztwa i obsługi prawnej dotyczącej podwyższenia kapitału, w tym jego rejestracji). W opinii Spółki omawiane wydatki powinny zostać uznane za koszty uzyskania przychodów w miesiącach, w których zostały poniesione, a zatem w konsekwencji w części obciążają one koszty podatkowe Spółki w roku 2006/2007, a w części zostaną uznane jako koszty uzyskania przychodów w roku podatkowym 2007/2008. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujące w odniesieniu do roku podatkowego Spółki 2006/2007 nie zawierały definicji daty poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w brzmieniu obecnie obowiązującym ustawa zawiera omawianą definicję w art. 15 ust. 4e, zgodnie, z którą za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się zasadniczo dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z treści przepisu art. 15 ust. 1 w/cyt. ustawy obowiązującego od 01.01.2007r. kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Gramatyczna wykładnia w/w przepisów prowadzi do wniosku, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, a od 1 stycznia bieżącego roku służą również zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskanym przychodem pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego mimo, iż należą do kosztów, których wprost nie można przyporządkować do określonego przychodu stanowią koszty związane z działalnością gospodarczą oraz dotyczą źródeł przychodów, co daje możliwość na podstawie art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r. koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym , którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Od 01.01.2007 r. na mocy art. 15 ust. 4 w/w ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latch poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.
Na mocy art. 15 ust. 4d w/w ustawy obowiązującej od dnia 1.01.2007r koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zgodnie z z treścią art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Zatem wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.
Stanowisko to ma zastosowanie zarówno do roku podatkowego 2006/2007 w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujących do 31.12.2006r. oraz do roku podatkowego 2007/2008 w świetle przepisów ustawy obowiązującej od dnia 01.01.2007r.

Biorąc powyższe pod uwagę, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2007r. w zakresie ustalenia momentu zaliczenia wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj