Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kętrzynie
US.X/443-11/07
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.X/443-11/07
Data
2007.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Kętrzynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
leasing
odliczenia od podatku
rata leasingowa
rata leasingowa
utrata prawa do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy zerwanie umowy uprawniającej do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony od miesięcznych opłat - przed upływem dwóch lat - nie spowoduje konieczności zwrotu odliczonego wcześniej podatku naliczonego zawartego w ratach leasingowych?
Tożsamy z
144764


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.03.2007 r. (uzupełnionego pismem z dnia 05.04.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii korekty podatku naliczonego po rozwiązaniu umowy leasingowej dot. samochodu marki Mercedes-Benz., postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy jako prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje Pani samochód marki Mercedes Benz Vi ano CDI 2.2 na podstawie umowy leasingu operacyjnego, która to umowa została zarejestrowana w tut. Urzędzie dnia 14.06.2005 r. Będąc czynnym podatnikiem VAT korzysta Pani z prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w ratach leasingowych. Ze względu na częste awarie, zamierza Pani rozwiązać umowę leasingowa, samochód zostanie zwrócony leasingodawcy a następnie sprzedany osobie trzeciej.

W powyższych okolicznościach powstały wątpliwości, czy zerwanie umowy uprawniającej do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony od miesięcznych opłat - przed upływem dwóch lat - nie spowoduje konieczności zwrotu odliczonego wcześniej podatku naliczonego zawartego w ratach leasingowych.
Pani zdaniem - rozwiązanie umowy nie skutkuje obowiązkiem korekty podatku naliczonego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie podziela Pani stanowisko.

Z umowy finansowania operacyjnego zawartej w dniu 04.05.2005 r. z firmą "D." Sp. z o.o., przedłożonej do zarejestrowania w tut. Urzędzie (na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz. U. Nr 90. poz. 756) wynika, że została Pani uprawniona przez Finansującego do używania ww. samochodu przez czas oznaczony (60 miesięcy).

Leasing operacyjny jest umową polegającą na tym, że w okresie objętym umową jedna ze stron - leasingobiorca, w sposób czasowy używa towar stanowiący własność leasingodawcy, a podstawową formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz (rata). W Pani sytuacji nie nastąpi wykup samochodu lecz jego zwrot Finansującemu, w wyniku czego wygaśnie umowa leasingowa, z tytułu której korzystała Pani z prawa odliczenia podatku naliczonego. Nie wystąpi tutaj z Pani strony dostawa towaru lecz zaprzestanie świadczenia usługi przez leasingodawcę.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług wymienionych w art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Katalog zawartych w tym przepisie wyłączeń stosowania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie zawiera przedstawionego przez Panią przypadku.

Należy zatem uznać że w sytuacji, gdy w trakcie trwania umowy leasingu operacyjnego korzystała Pani z odliczeń podatku naliczonego zawartego w ratach leasingowych udokumentowanych fakturami VAT, wystawionymi przez innego podatnika podatku od towarów i usług, to rozwiązanie umowy nie powoduje utraty prawa do wcześniejszych odliczeń, tym samym nie ma Pani obowiązku dokonywania korekty (zwrotu) podatku VAT odliczonego od rat leasingowych.

Ponadto tut. organ uprzejmie informuje, że:
interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia - za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie - do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie -art. 222 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj