Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.I/415-7/06
z 16 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/415-7/06
Data
2007.04.16



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dentysta
działalność gospodarcza
samozatrudnienie


Pytanie podatnika
- w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przedmiocie nie uznania świadczonych przez Panią usług za pozarolniczą działalność gospodarczą.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 17.01.2007r. (złożonym w US-22.01.07r., uzupełnionym 31.01.07r. i 02.04.07r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przedmiocie nie uznania świadczonych przez Panią usług za pozarolniczą działalność gospodarczą - za nieprawidłowe.

W dniu 22.01.2007r. w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.) złożyła Pani wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając po uzupełnieniu wniosku w dniu 31.01.2007r. i 02.04.07r. następujący stan faktyczny.

W ramach pozarolniczej działalności gospodarczej świadczy Pani usługi asysty stomatologicznej oraz prac porządkowych w gabinecie stomatologicznym znajdującym się w szkole.

Do Pani obowiązków należy:

- przygotowanie stanowiska pracy lekarza,
- podanie wysterylizowanego zestawu dla pacjenta,
- przygotowanie i podanie lekarzowi leków i wypełnień,
- sterylizacja narzędzi w autoklawie pod kontrolą lekarza,
- rejestracja i prowadzenie „kartotek" pacjentów.

Ww. czynności wykonuje Pani w określonych godzinach w obecności lekarza. Możliwość swobodnego wyboru czasu pracy - ma Pani przy świadczeniu usług porządkowych w gabinecie.

Jako asystentka stomatologiczna nie ponosi Pani odpowiedzialności wobec pacjenta, bowiem świadczy Pani usługi na rzecz stomatologa, a nie jego pacjenta. Ponosi Pani odpowiedzialność materialną za szkody powstałe z Pani winy - przy obsłudze sprzętu stomatologicznego.

Umowa o świadczenie w/w usług zawarta jest na okres od 01.01.2007r. do 31.12.2007r. z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych, tj. lipca i sierpnia.

Za okres tych dwóch miesięcy nie otrzymuje Pani wynagrodzenia.W ocenie wnioskodawcy - w świetle nowej definicji działalności gospodarczej wykonywane usługi nie mogą zostać zaliczone do pozarolniczej działalności gospodarczej. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza co następuje.

Od 1 stycznia 2007r. na mocy art. 1 pkt 4 i pkt 5 ustawy z dnia 16.11.206r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217, poz. 1588) zmieniono dotychczasową definicję działalności gospodarczej.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) pozarolniczą działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową;

  1. wytwórczą, budowlaną, handlowa, usługową,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której przychody nie są zaliczone do innych przychodów, ze źródeł wymienionych w art. 10 ust 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jednocześnie ustawodawca na mocy dodanego do w/w ustawy art. 5b wyłączył z przedmiotowego zakresu pozarolniczej działalności gospodarczej czynności podatnika, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Należy jednak zauważyć, że w świetle nowych przepisów, do stwierdzenia, iż podatnik świadczący usługi na zasadzie samozatrudnienia nie wykonuje działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, konieczne jest wystąpienie łącznie wszystkich przesłanek wymienionych w cyt. art. 5b.

Tylko w przypadku, gdy powyższe warunki zostaną spełnione łącznie, to na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą powinien być traktowany bądź jako zleceniobiorca wykonujący działalność osobiście, bądź jako pracownik.

Z istoty prowadzenia działalności gospodarczej, wynika, że osoba prowadząca taką działalność (w tym również osoba samozatrudniona) prowadzi ją na własny rachunek i na własne ryzyko. Ryzyko gospodarcze, jakie wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest jednak innym ryzykiem od ryzyka, jakie ponosi pracownik w ramach stosunku pracy. Ryzyko gospodarcze związane z działalnością gospodarczą to np. ryzyko inwestycyjne czyli prawdopodobieństwo nieuzyskania przewidywanych (względnie oczekiwanych) wyników ekonomiczno finansowych związanych z tak^działalnością lub też podejmowanym przedsięwzięciem. Występowanie ryzyka gospodarczego jest konsekwencją istniejącej w gospodarce rynkowej wolności gospodarczej oraz szerokiego zakresu swobód, jakie ona za sobą ponosi.

W ramach stosunku pracy natomiast, pracownik, jeśli wykonywał starannie swoje obowiązki, ma prawo do wynagrodzenia, chociażby rezultat pracy był nieudany, a zatem nie ponosi ryzyka gospodarczego. W takiej sytuacji ryzyko gospodarcze ponosi zawsze pracodawca.

Jak już wspomniano wcześniej osoba samozatrudniona utraci status przedsiębiorcy dopiero w sytuacji, gdy odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności oraz ich wykonywanie, ponosi zlecający, są one wykonywane pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, a dodatkowo osoba samozatrudniona nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W ocenie organu podatkowego: odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego uznać należy, iż występuje tu odpowiedzialność stomatologa wobec osób trzecich (pacjentów) za rezultat wykonywanych przez Panią czynności bowiem praca przez Panią wykonana ma dla całej usługi znaczenie zasadnicze związane z istotą zawodu stomatologa (np. mieszanie masy wyciskowej, przygotowanie kompozytów, amalgamatów, sterylizacja narzędzi), oraz częściowo wykonywane są one pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego.

Natomiast uznać należy, iż ponosi Pani ryzyko związane z prowadzoną działalnością gospodarczą o czym świadczy nieuzyskiwanie przychodu w okresie wakacyjnym. Jeżeli zatem nie został spełniony warunek określony art. 5b pkt 3 updof, to jest to wystarczającą przesłanką do uznania, iż świadczone przez Panią usługi mogą być wykonywane w ramach działalności gospodarczej, bowiem tylko łączne spełnienie warunków określonych art. 5b updof spowodowałoby nie uznanie jej za pozarolniczą działalność gospodarczą.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zażalenie zgodnie z zapisem art. 222 wyżej cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj