Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PVE/443-4/2007
z 14 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PVE/443-4/2007
Data
2007.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód specjalistyczny
zakup samochodu
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy jest możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w zakresie realizacji projektu "Program wyrównywania różnic między regionami" przy zakupie mikrobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Zadanie to prowadzone jest w ramach statutowej działalności gminy.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 26 lutego 2007r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie indywidualnej podatnika stwierdza,

iż przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko podatnika w zakresie braku możliwości obniżenia podatku naliczonego VAT tj. odliczenia od należnego podatku od towarów i usług podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pod nazwą „Programu wyrównania różnic między regionami”, a dotyczącego zakupu mikrobusu jest prawidłowe przy uwzględnieniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanu prawnego istniejącego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 14 marca 2007 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju pisemny wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) w indywidualnej sprawie podatnika.

Według przedstawionego stanu faktycznego podatnik dokonała zakupu mikrobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Wnioskodawca wyjaśnia, że inwestycja taka nie będzie wykorzystywana przez niego do wykonywania jakichkolwiek czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, gdyż służy do przewozu osób niepełnosprawnych z miejsca ich zamieszkania do Środowiskowego Domu Samopomocy. Usługi te świadczone są nieodpłatnie. Z tych względów, wnioskodawca twierdzi, że nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturze zakupu mikrobusu od podatku należnego VAT, który podatnik– jest zobowiązany płacić jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju przedstawione stanowisko strony w zakresie braku prawa do odliczenia naliczonego podatku w systemie rozliczeń podatku VAT jest prawidłowe. Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi- o którym mowa w art. 15 w/w ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Wykorzystywanie środka transportu do przewozu osób niepełnosprawnych z miejsca ich zamieszkania do Ośrodka prowadzonego przez podatnika jest czynnością związaną z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywanymi w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego (nie będąc zarazem czynnością wykonywaną na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych). Czynności takie na podstawie § 8 ust.1 pkt 13) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. „w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług” (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z póź. zm.) korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. „o samorządzie gminnym” w art.7 ust.1 pkt 6) wskazuje jako zadanie własne gminy zapewnienie pomocy społecznej, w tym: ośrodków i zakładów opiekuńczych. Na podstawie delegacji ustawowej wyrażonej w art.7 ust.2 tejże ustawy – ustawa z dnia 12 marca 2004 r. „o pomocy społecznej” w art.17 ust.1 wskazuje zadania własne gminy o charakterze obowiązkowym. Działania w zakresie zapewnienia opieki osobom niepełnosprawnym mieszczą się w katalogu takich zadań. W powyższym stanie faktycznym podatnik wykonuje taki obowiązek realizując własne ustawowe zadanie.

Reasumując jednostka samorządu terytorialnego nie ma prawa do odliczania od należnego podatku od towarów i usług podatku naliczonego z tytułu tej inwestycji z uwagi na brak związku pomiędzy zakupem a sprzedażą opodatkowaną.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc z chwilą zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a par. 4, art. 223 par. 1, art. 236 par. 1 i par. 2 oraz art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa). Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek strony, wstrzymać jego wykonanie (art. 238 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj