Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
1428/II/415-3/ML/07
z 3 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1428/II/415-3/ML/07
Data
2007.07.03



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
papier wartościowy
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy dochody uzyskane ze sprzedaży akcji objętych w 2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.)- w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007r.- po rozpoznaniu wniosku Pana X o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 26.04.2007r., uzupełnionego w dniu 18.06.2007r.- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

p o s t a n a w i a

uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego w 2006r. z odpłatnego zbycia akcji spółki "Y" – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie:

W dniu 26.04.2006r. Pan X korzystając z uprawnień zawartych w art.14a ustawy Ordynacja podatkowa wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem ( uzupełnionym w dniu 18.06.2007r.) o interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

W wyniku oceny wniosku stwierdzono, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku w tym trybie, oraz według oświadczenia wnioskującego, w sprawie będącej przedmiotem zapytania, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 6 stycznia 1998r. na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych ( Dz.U. Nr 118, poz. 561 ze zm) podatnik nabył 12 udziałów ZPZ sp z o.o. W 2004r. związku z połączeniem Spółki PPZM S.A ze spółkami PZZ S.A. oraz ZPZ Sp z o.o. podatnik w zamian za dotychczasowe udziały objął 204 szt. akcji serii „C” spółki PPZM S.A. Następnie PPZM S.A weszła w skład spółki akcyjnej"Y". Akcje spółki "Y" na podstawie podjętej uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w 2006r. zostały przymusowo wykupione od podatnika.

W zaistniałym stanie faktycznym Pan X zwrócił się z zapytaniem czy dochody uzyskane w 2006r. w drodze przymusowego wykupu akcji przez "Y" S.A. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnik zajął własne stanowisko w sprawie uznając, że dochody z przymusowego zbycia przedmiotowych akcji w wysokości 1.632,00 zł są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza co następuje.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U.z 2000r Nr.14 poz.176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z :

a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

Stosownie do treści art. 30b ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U.z 2000r Nr.14 poz.176 ze zm.) od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Z powyższych przepisów literalnie wynika, że odpłatne zbycie akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004r. podatnik w zamian za udziały ZPZ Sp. z o.o. objął 204 sztuk akcji PPZM S.A . W marcu 2004r. w/w spółka weszła w skład spółki akcyjnej "Y", której to akcje zostały w całości odpłatnie zbyte w 2006r. w drodze przymusowego wykupu.

Wobec powyższego, uwzględniając wyżej wymienione uregulowania prawne oraz zaistniały stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie nie podziela stanowiska wnioskującego i stoi na stanowisku że dochód ze sprzedaży akcji "Y" S.A. podlega opodatkowaniu na podstawie art. 30b ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez znaczenia w niniejszej sprawie pozostaje forma w jakiej nastąpiło odpłatne zbycie przedmiotowych akcji.

Niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art.14b §1 ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (adres do korespondencji: ul. Warszawska 58, 06-400 Ciechanów) za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia ( art.14a §4 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj