Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-443/045/07
z 2 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/045/07
Data
2007.07.02



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
pośrednictwo
umowa ubezpieczenia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy poprawne jest stosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług odnośnie świadczonych przez Spółkę usług polegających na pośredniczeniu w zawieraniu umów pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi a klientami (PKWiU 67.20.10-00.10)?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku bez znaku z dnia 11.06.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w sprawie zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych przez Spółkę polegających na pośredniczeniu w zawieraniu umów pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi a klientami (PKWiU 67.20.10-00.10) - stwierdzam, że stanowisko Wnioskującego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 11.06.2007 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż główną działalnością Spółki jest pośredniczenie w zawieraniu umów kredytu (kredyt ratalny i kredyt gotówkowy) oraz umów kart kredytowych pomiędzy klientem dokonującym zakupu towarów, czy usług oraz Bankiem ... S.A. Spółkaw ramach prowadzonej działalności podejmuje działania mające na celu zdobycie klienta poprzez zawarcie z nim w imieniu i na rzecz Banku ...S.A. stosownej umowy.

Ponadto, Spółka zawiera umowy ubezpieczenia grupowego z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji ... S.A. (dalej: „TUiR”) oraz Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie ... S.A. (dalej (dalej: „TUnŻ”), w ramach których występuje w roli ubezpieczającego odpowiedzialnego za realizację tych umów jako strona umowy ubezpieczenia. Klienci zakupujący towar lub usługi i zamierzający zawrzeć umowę kredytu lub karty z Bankiem ... S.A. za pośrednictwem Spółki są przy tym informowani o możliwości przystąpienia do umowy ubezpieczenia grupowego i o zakresie ochrony z niej wynikającym. Zawarcie przez klienta umowy kredytu lub umowy karty z Bankiem ... S.A. za pośrednictwem Spółki jest zatem jednym z warunków determinującym możliwość przystąpienia do umowy ubezpieczenia grupowego, która została uprzednio zawarta pomiędzy Spółką a danym ubezpieczycielem.

Ponadto Spółka występuje w roli ubezpieczającego w stosunku do swoich pracowników, którym oferuje możliwość przystąpienia do umowy ubezpieczenia grupowego na życie zawartej z TUnŻ. We wszystkich ww. umowach Spółka wykonuje czynności, które zgodnie z umową ubezpieczenia należą do obowiązków ubezpieczającego.

Realizacja umów ubezpieczenia przez Spółkę jako ubezpieczającego (stronę umowy ubezpieczenia) polega w szczególności na:

  1. informowaniu klientów zamierzających zawrzeć umowę kredytu lub umowę karty z Bankiem ... S.A. za pośrednictwem Spółki o możliwości objęcia ich daną umową ubezpieczenia grupowego oraz o zakresie ochrony wynikającym z tej umowy lub informowaniu swoich pracowników o możliwości objęcia ich umową ubezpieczenia grupowego na życie pracowników i o zakresie ochrony wynikającym z tej umowy,
  2. przyjmowaniu od klientów w imieniu ubezpieczycieli deklaracji uczestnictwa w danej umowie ubezpieczenia grupowego oraz ich archiwizowaniu,
  3. przekazywanie ubezpieczycielom comiesięcznych zestawień w formie elektronicznej z wykazem osób przystępujących do danej umowy ubezpieczenia w poprzednim, miesiącu zawierającym dane na temat każdej osoby oraz dane o zawartej przez nią umowie kredytu/ karty,
  4. przyjmowaniu składek od klientów oraz przekazywaniu ubezpieczycielom obliczonej kwoty składki za dany okres rozliczeniowy wraz z zestawieniami z rozliczenia składki,
  5. w przypadku zajścia zdarzenia określonego w danej umowie ubezpieczenia grupowego- potwierdzenie ochrony ubezpieczonego (w tym podanie sumy ubezpieczenia na dzień zajścia zdarzenia), przekazywanie wniosków oraz zgromadzonych dokumentów do danego ubezpieczyciela, dostarczanie decyzji ubezpieczyciela do klienta, ewentualne przekazywanie do ubezpieczycieli odwołań od wydanych decyzji złożonych przez klienta,
  6. archiwizowaniu i udostępnianiu na żądanie ubezpieczyciela wglądu do wszelkich dokumentów, na podstawie których określana jest wysokość kwoty kredytu (lub wysokość przyznanego i faktycznego zadłużenia w przypadku ubezpieczenia kart).

Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Łodzi o wydanie klasyfikacji statystycznej omawianych usług. Urząd Statystyczny w Łodzi w interpretacji z dnia 14 marca 2007 r. stwierdził, iż opisane powyżej usługi należą do grupowania PKWiU 67.20.10-00.10 „Usługi pośrednictwa pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych) a klientami”- zgodnie z klasyfikacją PKWiU z 1997 r. Jednocześnie Urząd Statystyczny stwierdził, że przedmiotowe usługi, zgodnie z klasyfikacją PKWiU z 2004 r. mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.20-00.00 „Usługi maklerów i agencji ubezpieczeniowych”.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka pyta czy poprawne jest stosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług odnośnie świadczonych przez Spółkę usług polegających na pośredniczeniu w zawieraniu umów pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi a klientami (PKWiU 67.20.10-00.10).

Wnioskujący stoi na stanowisku, że w opisanej sytuacji świadczenie przedmiotowych usług podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art.43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tut. Organ podziela stanowisko Podatnika.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stawki podatku VAT określone zostały w art. 41 cyt. ustawy.

Przy ustalaniu stawki podatku należy brać pod uwagę- stosownie do art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy- klasyfikacje statystyczne służące identyfikacji towarów i usług.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2006 r. zmieniającym rozporządzenie z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) dla celów podatkowych Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług stosuje się do dnia 31.12.2007 r. (Dz. U. Nr 245, poz. 1780).

W art. 43 ww. ustawy wymienione zostały towary i usługi, których dostawa/ świadczenie zostało zwolnione od podatku. Zgodnie z dyspozycją ust. 1 pkt 1 art. 43 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ww. ustawy. Pod poz. 3 powołanego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego klasyfikowane wg PKWiU sekcja J ex (65- 67), z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  5. usług ściągania długów oraz factoringu,
  6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art.. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Mając na uwadze przedstawiony w ww. piśmie stan faktyczny oraz treść powołanych powyżej przepisów tut. Organ stwierdza, iż opisane przez Spółkę usługi realizacji umów ubezpieczenia grupowego (zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU z 1997 r. zaklasyfikowane do grupowania 67.20.10-00.10 zaś zgodnie z obowiązującymi zasadami metodycznymi PKWiU z 2004 r. do grupowania 67.20.20-00.00) są usługami zwolnionymi od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 (zał. Nr 4 poz. 3) ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto należy nadmienić, iż w myśl art. 41 ust. 14 ww. ustawy zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań między tymi klasyfikacjami wprowadzone po dniu wejścia w życie tej ustawy nie powodują zmian w opodatkowaniu podatkiem, jeżeli nie zostały określone w ustawie.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj