Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PP_443_7_06_P
z 22 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP_443_7_06_P
Data
2006.02.22



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
opodatkowanie zaliczek


Pytanie podatnika
Czy 100% zaliczki otrzymane w miesiącu grudniu 2005 r. lub w miesiącu styczniu 2006 r. na poczet wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, które zostaną wysłane do kontrahenta zagranicznego dopiero w przyszłym roku powodują powstanie obowiązku podatkowego z chwilą ich otrzymania?
Czy firma może wystawić fakturę VAT dopiero w miesiącu realizacji dostawy i zastosować stawkę 0%?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.12.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 09.12.2005 r. Przedsiębiorstwo......... zwróciło się z zapytaniem w sprawie zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Stan faktyczny przedstawiony przez Stronę będący przedmiotem analizy organu podatkowego:
- spółka ......... otrzyma 100% zaliczki od kontrahenta zagranicznego w miesiącu grudniu 2005 r. i otrzyma je w pierwszych miesiącach 2006 r. na poczet wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, które zostaną wysłane (zrealizowane) dopiero w roku 2006 r.

Pytania Wnioskodawcy:
1.Czy 100% zaliczki otrzymane w miesiącu grudniu 2005 r. lub w miesiącu styczniu 2006 r. na poczet wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, które zostaną wysłane do kontrahenta zagranicznego dopiero w przyszłym roku powodują powstanie obowiązku podatkowego z chwilą ich otrzymania?
2.Czy firma może wystawić fakturę VAT dopiero w miesiącu realizacji dostawy i zastosować stawkę 0%?

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem podatnika termin obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów określa art. 20 ust. 1-3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, zaś w przypadku, gdy przed upływem tego terminu podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług).
Jeżeli natomiast przed dokonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej otrzymano całość lub część ceny, to wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub część ceny (art. 20 ust. 3 w/w ustawy).
Jednak specyficzna konstrukcja art. 20 ust. 3 ustawy o VAT, warunkująca powstanie obowiązku podatkowego wystawieniem faktury VAT skutkuje tym, że nawet w sytuacji gdyby faktura dokumentująca otrzymanie przedpłaty na dostawę wewnątrzwspólnotową została wystawiona z uchybieniem określonego 7 dniowego terminu, nie określałoby to innego terminu powstania obowiązku podatkowego.
Na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0% z zastrzeżeniem art. 42.
Zdaniem wnioskodawcy artykuł ten dotyczy faktycznie dokonanych dostaw wewnątrzwspólnotowych, zatem nie może mieć zastosowania do zaliczek otrzymywanych przed dokonaniem dostawy.
W świetle powyższego podatnik stoi na stanowisku, że fakturę VAT należy wystawić dopiero po dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru.
Uzasadnia to dodatkowo faktem, że skoro ustawodawca nie uzależnił powstania obowiązku podatkowego z tytułu zaliczek na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów od upływu terminu do wystawienia faktury, tylko od samego wystawienia, to należy przyjąć, że uczynił to rozmyślnie, a przepisy dotyczące terminów wystawiania faktur nie mają żadnego znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego. Zdaniem podatnika taka interpretacja jest uzasadniona także na gruncie wykładni celowościowej.

Ocena prawna stanowiska pytającej dotycząca stanu faktycznego wynikającego z treści wniosku:
Analizując opisany stan faktyczny , tut. organ podatkowy nie potwierdza stanowiska przedstawionego w treści pisma.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów.
Na podstawie art. 20 ust. 2 w/w ustawy, w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
Natomiast w myśl art. 20 ust. 3 jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Zgodnie z art. 41 ust. 3 w/w ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki VAT 0 %, z zastrzeżeniem art. 42 ust. 1, tj. pod warunkiem, że:
1.podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer VAT UE na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
2.podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Stosownie do art. 42 ust. 12 i 13 ustawy o VAT jeżeli warunek, o którym mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji prowadzonej dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług, jako dostawę na terytorium kraju, a co za tym idzie opodatkowuje według stawki obowiązującej dla danego towaru. Natomiast otrzymanie przez podatnika dowodu potwierdzającego wywóz towarów z terytorium kraju w terminie późniejszym, upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej VAT-UE, w której wykazał dostawę towarów.
Z powyższego wynika, iż art. 42 ustawy o VAT dotyczy wyłącznie dokonanych dostaw wewnątrzwspólnotowych, nie ma natomiast zastosowania do zaliczek otrzymywanych przed dokonaniem dostawy.
Jednakże w związku z tym, że otrzymanie zaliczki przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powoduje powstanie obowiązku podatkowego właśnie z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w przypadku zaliczki z tego tytułu właściwą stawką, na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy o VAT, będzie stawka w wysokości 0 %.
Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".
Na mocy § 14 ust. 1 w/w powołanego rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2.
Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę ) (§ 14 ust. 2 w/w rozporządzenia ).
Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13 (§ 14 ust. 5 w/w rozporządzenia).
Zatem sporządzenie faktury potwierdzającej otrzymanie zaliczki stanowi wypełnienie przesłanki z art. 20 ust. 3 cytowanej ustawy, która określa powstanie obowiązku podatkowego w analizowanej sytuacji. Na mocy art. 41 ust. 3 ww. ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

W związku z tym, że otrzymanie zaliczki przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powoduje powstanie obowiązku podatkowego właśnie z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w przypadku zaliczki z tego tytułu właściwą stawką, na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy o VAT, będzie stawka w wysokości 0 %.
Wymogi przepisu art. 42 ustawy o VAT określają warunki opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką VAT w wysokości 0%, przy czym obowiązek gromadzenia dokumentów określony w pkt 2 powołanego przepisu dotyczy okoliczności dokonanej już wewnątrzwspólnotowej transakcji, a wystawiona przez dostawcę faktura VAT dokumentuje wywóz towarów poza granice RP.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów każda zaliczka rodzi obowiązek podatkowy.
A zatem podatnik otrzymując 100% zaliczkę na poczet przyszłej dostawy wewnątrzwspólnotowej, obowiązany jest do wystawienia faktury VAT potwierdzającej otrzymania zaliczki.
Wobec powyższego, w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, zaliczka otrzymana od zagranicznego kontrahenta, na poczet przyszłej dostawy stanowiącej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, podlega opodatkowaniu VAT według stawki 0 %, a wystawienie faktury potwierdzającej jej wpłatę powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej obowiązujących,
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,
- w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie – art. 222 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj