Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PPM/443-11/07
z 12 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PPM/443-11/07
Data
2007.09.12



Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
internet
kasa rejestrująca
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
Czy Podatnik może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej transakcji sprzedaży usług telekomunikacyjnych?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 27.06.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.06.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestrowania za pomocą kasy fiskalnej obrotów z tytułu usług telekomunikacyjnych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych – stwierdza, że przedstawione stanowisko Podatnika - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 27.06.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.06.2007 r.) uzupełnionym w dniu 03.09.2007 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie obowiązku rejestrowania w kasie fiskalnej obrotów z tytułu usług telekomunikacyjnych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług internetowych oraz instalacji automatyki do bram. Podatnik sklasyfikował wykonywane przez siebie usługi telekomunikacyjne do grupy PKWiU 64.2, natomiast usługi dostępu do internetu do podgrupy 64.20.16, określając je jako „usługi transmisji danych”. Zgodnie z wydanym przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty zaświadczeniem o wpisie do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, Podatnik posiada status operatora telekomunikacyjnego. W złożonym wniosku Podatnik zwraca uwagę na fakt, iż podpisał kilkaset umów z klientami indywidualnymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, w wyniku których powstaje co miesiąc obowiązek wystawiania faktur z tytułu abonamentu za dostęp do internetu. Podatnik posiada zainstalowaną drukarkę fiskalną, w której rejestrowane są wszystkie osiągnięte obroty od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem: czy osiągając przychody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z tytułu usług telekomunikacyjnych i instalacji automatyki do bram dla odbiorców indywidualnych – osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz gospodarstw rolnych może skorzystać ze zwolnienia i nie rejestrować w kasie fiskalnej obrotów z tytułu usług telekomunikacyjnych, a rejestrować za pomocą kasy tylko przychody z tytułu usług instalacji automatyki do bram i ewentualnie innych wykonywanych usług?
Zdaniem Podatnika, obowiązkowi rejestrowania w kasie fiskalnej podlegają osiągnięte obroty na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych z tytułu świadczonych usług, ale za wyjątkiem usług telekomunikacyjnych.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż:
Obowiązek ewidencjonowania przez podatników obrotu za pomocą urządzeń fiskalnych wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
W myśl art. 111 ust. 1 tej ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Terminy rozpoczęcia ewidencjonowania, jak również wszelkie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, wynikają natomiast z przepisów wykonawczych do ustawy.
Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT Minister Finansów w drodze rozporządzenia z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804) zwolnił niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, wprowadzając dwie grupy zwolnień:
-zwolnienia ze względu na wielkość obrotów, tzw. zwolnienia podmiotowe;
-zwolnienia stanowiące sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia, tzw. zwolnienia przedmiotowe.
Zgodnie z § 2 pkt 1 wyżej cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2007 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzania.
W wykazie sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, stanowiącego załącznik w/w rozporządzania, pod pozycją Nr 13, znajdują się usługi sklasyfikowane w PKWiU do grupowania 64.2 „usługi telekomunikacyjne”. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. z sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) w grupie 64.2 sklasyfikowanej jaki „usługi telekomunikacyjne” znajduje się grupowanie 64.20.16 „usługi transmisji danych”.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji pojęcia usług telekomunikacyjnych. Definicja ta zawiera się natomiast w art. 24 pkt 2 Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L 06.347.1), zgodnie z którym, „usługi telekomunikacyjne” to usługi dotyczące transmisji, emisji i odbioru sygnałów, tekstów, obrazów i dźwięków lub wszelkiego rodzaju informacji drogą kablową, radiową, optyczną lub za pośrednictwem innych systemów elektromagnetycznych, w tym związane z nimi przeniesienie lub cesja praw do użytkowania środków dla zapewnienia takiej transmisji, emisji i odbioru, wraz z zapewnieniem dostępu do ogólnoświatowych sieci informacyjnych. Zatem w powyższej grupie znajdują się usługi dostępu do internetu.
Reasumując, w świetle powyższych uregulowań, świadczenie przez Podatnika usługi transmisji danych (dostęp do sieci internet) dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie są objęte obowiązkiem ewidencjonowania na kasie rejestrującej w terminie do dnia 31 grudnia 2007 r.
Odnosząc się do kwestii ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży, dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, usług instalacji automatyki do bram - Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż:
-sprzedaż ta jest wyłączona z prawa do zwolnienia z ewidencjonowania, co oznacza, iż zgodnie z art. 111 ust. 1 Podatnik ma obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej dla w/w grupy podmiotów.
W świetle powyższego należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie jest prawidłowe.
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż:
-przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedmiotowym stanie faktycznym i prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia;
-interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji Podatkowej).
Zażalenie powinno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj