Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PP/423-23B/07/HG
z 24 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PP/423-23B/07/HG
Data
2007.07.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
koszty uzyskania przychodów
przychód podlegający opodatkowaniu
wspólnota mieszkaniowa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
W przypadku dochodów częściowo podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych a częściowo wolnych od tego podatku, czy w takiej sytuacji przychód powinno się pomniejszyć o całość kosztów jego uzyskania czy też koszty uzyskania przychodu powinny zostać pomniejszone w odpowiednim ułamku?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 217, poz. 1590 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.04.2007r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza,
że stanowisko dotyczące rozliczenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów przy występowaniu dochodów zarówno opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych jak i dochodów zwolnionych od podatku jest nieprawidłowe.

    UZASADNIENIE
    Wnioskiem z dnia 27.04.2007r. (data wpływu 11.05.2007r.), uzupełnionym w dniu 27.06.2007r. Wspólnota Mieszkaniowa wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii rozliczenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów przy występowaniu dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jak i dochodów zwolnionych od tego opodatkowania.
    Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wspólnota Mieszkaniowa uzyskuje przychody z tytułu:
  • odsetek od nieterminowych wpłat wnoszonych przez członków wspólnoty mieszkaniowej
  • wynajmu, dzierżawy elewacji budynków, ścian, komórek z przeznaczeniem na zamieszczanie ogłoszeń oraz miejsc parkingowych należących do nieruchomości wspólnej na rzecz osób nie będących członkami wspólnoty mieszkaniowej
  • udostępnienia do wyłącznego używania członkowi wspólnoty mieszkaniowej części elewacji, miejsca parkingowego wydzielonego z nieruchomości wspólnej
  • odsetek od lokat bankowych.
    Uzyskane z tego źródła dochody Wspólnota Mieszkaniowa w całości przeznacza na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
    We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca stwierdza, że przychodami w opisanym stanie faktycznym są na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów – art. 15 ust. 1, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
    W przypadku wynajęcia np. miejsca parkingowego na rzecz osoby niebędącej członkiem wspólnoty mieszkaniowej przychodem będzie uzyskany czynsz. Kosztem uzyskania przychodu będą wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu i związane z zabezpieczeniem źródła przychodów – koszt utrzymania placu parkingowego oraz koszt utrzymania w czystości dróg dojazdowych.
    Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, w oparciu o stan prawny istniejący w dniu złożenia wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia.
    Uzyskane przez Wspólnotę pieniądze i wartości pieniężne z tytułu:
  • odsetek od nieterminowych wpłat wnoszonych przez członków wspólnoty mieszkaniowej,
  • wynajmu, dzierżawy elewacji budynków, ścian, komórek z przeznaczeniem na zamieszczanie ogłoszeń oraz miejsc parkingowych należących do nieruchomości wspólnej na rzecz osób nie będących członkami wspólnoty mieszkaniowej,
  • udostępnienia do wyłącznego używania członkowi wspólnoty mieszkaniowej części elewacji, miejsca parkingowego wydzielonego z nieruchomości wspólnej,
  • odsetek od lokat bankowych
    na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm. ) powiększają przychody, które pomniejszone o określone na podstawie art. 15 ust. 1 , z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki stanowiące koszty uzyskania tych przychodów powodują powstanie dochodu lub straty podatkowej.
    Jednocześnie organ podatkowy informuje, że wprowadzone z dniem 1 stycznia 2007r. opodatkowanie podatkiem dochodowym tej części dochodów wspólnot mieszkaniowych, które nie spełniają jednocześnie dwóch przesłanek wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm. ) powoduje konieczność rozgraniczenia przychodów, kosztów i dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczonych na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, a więc wolnych od podatku od pozostałych nie spełniających w/w warunków.
    W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej przestawione we wniosku jest nieprawidłowe i postanawia jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego na dzień złożenia wniosku i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236§ 2 pkt 1 i i 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zgodnie z art. 222 w/w ustawy zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj