Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PD-415/INT/31/07/MK
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/INT/31/07/MK
Data
2007.09.14



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
giełda
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
W przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w bieżącym rokupodatnik otworzył rachunek maklerski i zaczął inwestować na rynku papierów wartościowych. W celu pogłębienia wiedzy na ten temat oraz zdobywaniu informacji o poszczególnych spółkach giełdowych, a także opracowaniu strategii działania w tym zakresie, podaynik dokonał zakupu wydawnictw fachowych oraz dokonał prenumeraty czasopism. W związku z tym pytanie brzmi: czy powyższe wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu przy rozliczeniu dochodu z tego tytułu?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 29.06.2007r (wpływ 29.06.2007r) w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i uznania za koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup literatury fachowej oraz czasopism w związku z inwestowaniem na rynku papierów wartościowych.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz.U.Nr 8 poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie – art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa.

Pismem z dnia 29.06.2007r zwrócił się Pan z zapytaniem o ustalenie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w bieżącym roku otworzył Pan rachunek maklerski i zaczął inwestować na rynku papierów wartościowych. W celu pogłębienia wiedzy na ten temat oraz zdobywaniu informacji o poszczególnych spółkach giełdowych, a także opracowaniu strategii działania w tym zakresie, dokonał Pan zakupu wydawnictw fachowych oraz dokonał prenumeraty czasopism.
W związku z tym pytanie brzmi: czy powyższe wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu przy rozliczeniu dochodu z tego tytułu.

Analizując powyższą sprawę należy stwierdzić, że w myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych / tekst jednolity z 2000r Dz.U.Nr 14 poz. 176 ze zm./, źródłami przychodu są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit a-c.
Z kolei, na podstawie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z:
1.odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29.07.2005r. o obrocie instrumentami finansowymi.
W zakresie kosztów uzyskania przychodu należy stwierdzić, że zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpiecznia osiąganych przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod względem ich celowości , a więc dążeniem do uzyskania przychodu. W zakresie, w jakim ponoszone są koszty do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia o nie przychodu . O tym, co jest celowe i niezbędne decyduje sam podatnik i na nim ciąży obowiązek udowodnienia związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy osiąganym przychodem a poniesionym kosztem. Skoro wydatki na literaturę fachową niezbędne są przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych – wydatek taki może stanowić koszt uzyskania przychodu.

Należy stwierdzić, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 OP.
Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja Podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia – art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj