Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim
DP.005.V/26/2007
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.005.V/26/2007
Data
2007.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cel wydatku
dotacja
oświata
szkoła publiczna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych różnica powstała w związku z nie wydatkowaniem kwoty dotacji otrzymanej na prowadzenie Publicznej Szkoły Podstawowej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie innych ustaw ( Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2007 r., uznaje stanowisko wnioskodawcy w indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej opodatkowania różnicy powstałej w związku z nie wydatkowaniem kwoty dotacji na prowadzenie szkoły publicznej za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.06.2007 r. do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych różnicy powstałej w związku z nie wydatkowaniem kwoty dotacji otrzymanej na prowadzenie Publicznej Szkoły Podstawowej w ...

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w drodze decyzji administracyjnej Wójt Gminy udzielił Pani zezwolenia na założenie Publicznej Szkoły Podstawowej w ... o strukturze organizacyjnej klas I - VI. Po rozpatrzeniu wniosku w dniu 23.08.2006 r. wydano decyzję znak .../06/2006, zgodnie z którą od dnia 1 września 2006 r. rozpoczęła Pani wykonywanie działalności. Zezwolenie wydano na czas nieokreślony. Od Wójta otrzymuje Pani dotacje, z których finansowane są wydatki związane z funkcjonowaniem szkoły. Dotacje te są głównymi przychodami a ich wysokość zależy od ilości dzieci uczęszczających do szkoły w danym roku. Część otrzymanych od Wójta kwot nie zostaje jednak wydatkowana na potrzeby szkoły.

W tym stanie faktycznym pyta Pani czy różnica jak pozostała w związku z nie wydatkowaniem kwoty dotacji na prowadzenie szkoły powinna być opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ? Zajmując własne stanowisko w sprawie, uważa Pani, że jest to dochód z działalności gospodarczej, od którego nalicza i płaci Pani podatek dochodowy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim stwierdza, co następuje :

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w części wydatkowanej na cele szkoły w roku podatkowym lub w roku po nim następującym są wolne od podatku dochodowego. Zakres wydatków objętych przedmiotowym zwolnieniem reguluje art. 21 ust. 7 cyt. ustawy, w myśl którego za przedmiotowe wydatki, poniesione z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, uważa się :

  • zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych i innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły,
  • wydatki związane z organizowaniem wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało pokryte przez wpłaty rodziców

W granicach zakreślonych cytowanymi przepisami zwolnione z opodatkowania zostały wyłącznie dochody z tytułu prowadzenia szkoły, w tej części która została wydatkowana na cele szkoły. Dochód uzyskiwany z tytułu prowadzonej szkoły niepublicznej w części wydatkowanej na wymienione przez ustawodawcę cele będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W pozostałej części nie wydatkowanej na cele określone w ustawie, otrzymane kwoty podlegają opodatkowaniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zwraca uwagę na zapis art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dotacje , w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z regulacją zawartą w art. 23 ust. 1 pkt 56 cyt. ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust.1 pkt 129. Dotacja otrzymana od Wójta Gminy Borki wyłącznie na prowadzenie szkoły korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wydatków i kosztów, które zostały bezpośrednio sfinansowane z dochodów ( przychodów) zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 oraz dochodów zwolnionych od podatku na podstawie omawianych przepisów art. 21 ust. 1 pkt 36 nie należy ewidencjonować w urządzeniach księgowych. Wobec przedstawionych powyżej regulacji prawnych dotyczących preferencji podatkowych w zakresie korzystania z otrzymanych dotacji, w celu otrzymania pełnego obrazu prowadzonej działalności i przedstawienia wszystkich zdarzeń gospodarczych, zasadnym byłoby zabezpieczenie w prowadzonej ewidencji finansowo – księgowej odrębnych rozliczeń otrzymanych dotacji i sfinansowanych nimi wydatków.

Wypełniając dyspozycję art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. w brzmieniu obowiązującym przed 01.07.2007 r. ) w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie ( art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej ). W przypadku zmiany przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie niniejsza interpretacja stanie się nieaktualna.
Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia ( art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podl.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj