Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR1/423-63/07/MK
z 3 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR1/423-63/07/MK
Data
2007.08.03



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
odsetki od pożyczki
pożyczka
spłata pożyczki
udziałowiec
wartość zadłużenia


Pytanie podatnika
Czy odsetki od pożyczki udzielonej przez udziałowca, posiadającego 100% udziałów w Spółce, spłacone w całości w tym samym dniu co cała pożyczka, w przypadku, gdy wartość zadłużenia Spółki wobec jedynego wspólnika przed spłatą pożyczki wraz z odsetkami przekracza trzykrotną wartość kapitału zakładowego Spółki – w części, w jakiej pożyczka przekracza wartość zadłużenia, określonego na dzień zapłaty odsetek, stanowią koszty uzyskania przychodu, w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 23.05.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 24.05.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy odsetki od pożyczki udzielonej przez udziałowca, posiadającego 100% udziałów w Spółce, spłacone w całości w tym samym dniu co cała pożyczka, w przypadku, gdy wartość zadłużenia Spółki wobec jedynego wspólnika przed spłatą pożyczki wraz z odsetkami przekracza trzykrotną wartość kapitału zakładowego Spółki – w części, w jakiej pożyczka przekracza wartość zadłużenia, określonego na dzień zapłaty odsetek, stanowią koszty uzyskania przychodu, w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że opisana we wniosku sprawa jest hipotetyczna, jednakże może w przyszłości wystąpić w Spółce.Na dzień X zadłużenie z tytułu pożyczki udzielonej przez jedynego wspólnika wraz z odsetkami przekracza trzykrotność wartości kapitału zakładowego Spółki. W dniu następnym Spółka dokonuje spłaty całej kwoty pożyczki wraz z odsetkami. Następnie Spółka tego samego dnia księguje wszystkie dokumenty na ten dzień, w tym wyciągi bankowe. Zdaniem Spółki dług, który Spółka wcześniej posiadała z tytułu niespłaconej pożyczki wraz z odsetkami na dzień spłaty wobec jedynego wspólnika wynosi „0” złotych. W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że odsetki zapłacone jedynemu wspólnikowi stanowić będą dla pożyczkobiorcy koszty uzyskania przychodów, gdyż nie będą podlegać ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o pdop. W ocenie Spółki przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o pdop zostały wprowadzone, aby nie wyprowadzać kwot odsetek od pożyczek udziałowcom o kapitale powyżej 25%.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego, biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki – w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki – w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek. W świetle powyższego nie są kosztami uzyskania przychodów odsetki od pożyczki (kredytu) udzielonej spółce:
a) przez udziałowca posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, lub
b) przez kilku udziałowców posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, lub
c) przez inną spółkę, jeżeli w obu tych spółkach – spółce będącej pożyczkobiorcą i spółce będącej pożyczkodawcą – ta sama osoba (udziałowiec) posiada co najmniej po 25% udziałów, w części, w jakiej pożyczka (kredyt) w dniu zapłaty odsetek przekracza trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki.

Z cyt. przepisów jednoznacznie wynika zatem, iż wartość zadłużenia określa się na dzień zapłaty odsetek. Z przedstawionej zaś we wniosku sytuacji wynika, iż spłata całości odsetek oraz kwoty głównej pożyczki następuje w tym samym dniu.

Biorąc więc pod uwagę powyższe, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu w dniu spłaty odsetek, Spółka posiadać będzie zadłużenie z tytułu przedmiotowej pożyczki od udziałowca w wysokości przekraczającej trzykrotność kapitału zakładowego. Tym samym wartość zapłaconych odsetek w części przekraczającej tę wartość nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów. Natomiast w myśl cyt. wyżej przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 przyjęcie zaprezentowanego we wniosku przez Spółkę stanowiska za prawidłowe, spowodowałoby, iż przepisy w/w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 byłyby w praktyce „martwe”, z uwagi na fakt, iż strony umów pożyczek w których jako pożyczkodawcy występowaliby udziałowcy posiadający co najmniej 25% udziałów w kapitale pożyczkobiorcy, mogłyby zawierać w treści tych umów taką właśnie formę spłaty odsetek jaka została przedstawiona we wniosku Spółki, tj. spłata całości odsetek wraz z kwotą główną pożyczki w tym samym dniu. W związku z powyższym stanowisko Strony przedstawione we wniosku uznaje się za nieprawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj