Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF1/415-102A/07/JM
z 23 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF1/415-102A/07/JM
Data
2007.07.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
spadek
wywłaszczenie
zwrot nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy zapłacony podatek spadkowy zwalnia nas od zryczałtowanego podatku dochodowego lub innych opłat skarbowych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. –Ordynacja podatkowa ( Dz. U z 2005 r. nr. 8 poz. 60 z póżn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 18.06.2007 r. uzupełnionego pismem z dnia 4.07.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Mokotów stwierdził , że przedstawione stanowisko w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego jest prawidłowe.

Stan faktyczny sprawy .

Ojciec podatnika był właścicielem nieruchomości składającej się z dwóch nie zabudowanych działek gruntu oznaczonych obecnie numerami ewid. 58/61 i 58/64, które nabył w spadku w latach 1948-1949 .W 1977 r. przedmiotową nieruchomość nabył Skarb Państwa przez wywłaszczenie z powodu przeznaczenia działek gruntu na budowę budynku do użytkowania na cele administracyjne. Właścicielowi nieruchomości wypłacono odszkodowanie ustalone na zasadach i w trybie o wywłaszczeniu nieruchomości. Po śmierci właściciela nieruchomości zmarłego w dniu 11.11.2002 r., spadkobiercy byłego właściciela złożyli wniosek do władz administracyjnych o zwrot wywłaszczonej nieruchomości z uwagi na niezrealizowany cel inwestycji zawarty w decyzji o wywłaszczeniu .W 2005 r. po rozpoznaniu sprawy przez sąd o stwierdzenie nabycia spadku, dwóch spadkobierców na podstawie testamentu nabyło w częściach ułamkowych odpowiednio 22/100 i 78/100 części spadku. W 2007 r. decyzją administracyjną nieruchomość została spadkobiercom zwrócona . Spadkobiercy byłego właściciela dokonali zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku .

W moim przekonaniu przedstawione fakty i poniesione straty przez naszych rodziców i ich synów, jak również okresowe odebranie nam nieruchomości nie powinno nas obciążać ponownym podatkiem zryczałtowanym – dochodowym.

Ocena stanu faktycznego i stanowiska podatnika na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw , wnioski o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawach indywidualnych złożone do dnia 1 lipca 2007 r. podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 31.12.2006 r. ( Dz. U z 2006 r. nr. 217 poz. 1590 ).

W związku z nabyciem prawa do spadku przed 1 stycznia 2007 r. , w powyższej sprawie na podstawie art. 7 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące do dnia 31.12.2006 r. ( Dz. U z 2006 r. nr. 217 poz. 1588 )

W odpowiedzi na prośbę o wydanie zaświadczenia w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego organ podatkowy informuje.Organ podatkowy nie wydaje zaświadczeń o zwolnieniu od podatku dochodowego . Zwolnienie od podatku dochodowego następuje z mocy prawa w następujących przypadkach : jeżeli spełnione zostały warunki do zwolnienia od podatku dochodowego wymienione w art. 21 ust.1 pkt. 32 lit. a lub lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , sprzedaż nieruchomości i praw majątkowych nie stanowi źródła przychodu na podstawie art.10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie od podatku dochodowego następuje również na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit d ustawy jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny .

Złożone pismo ma charakter wniosku o którym mowa w art. 14 a § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa , w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawach indywidualnych , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym .

Na podstawie art. 14 a § 4 ustawy- Ordynacja podatkowa organ podatkowy wydaje postanowienie , w którym udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Na wydane postanowienie przysługuje prawo do złożenia zażalenia .

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ,źródłem przychodu jest sprzedaż nieruchomości i praw majątkowych jeżeli nie była związana z wykonywaniem działalności gospodarczej w tym zakresie i nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie (.......) .

Organ podatkowy stwierdza, że przedstawione argumenty o poniesionych stratach przez byłych właścicieli i następców prawnych z powodu wywłaszczenia z nieruchomości nie decydują o zwolnieniu od podatku dochodowego. Również wyrażony w zapytaniu pogląd , że zapłacony podatek od spadku powoduje zwolnienie od podatku dochodowego nie jest słuszny.

Podatek zapłacony od nabytego spadku jest odrębny i związany jest tylko z nabyciem spadku. Zwolnienie od podatku dochodowego ma związek ze sprzedażą nieruchomości (.......) nabytej w spadku tylko w przypadku jeżeli nieruchomość (......) nabyta została w sposób określony w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Ponieważ nieruchomość nie mogła być przeznaczona na cel inny niż określony w decyzji o wywłaszczeniu , w związku z tym, zwrot działek następcom prawnym byłego właściciela był możliwy dzięki uznaniu nieruchomości przez władze administracyjne za zbędną w stosunku do założeń określonych w decyzji o wywłaszczeniu . Zwrot wywłaszczonej nieruchomości przysługiwał byłemu właścicielowi lub jego następcom prawnym .

W powyższej sprawie zwolnienie od podatku dochodowego nastąpiło z mocy prawa w związku z nabyciem prawa do spadku na podstawie testamentu po zmarłym właścicielu nieruchomości. Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt.32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione od podatku dochodowego w całości są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Po śmierci byłego właściciela nieruchomości zmarłego w dniu 11.11.2002 r. i rozpatrzeniu złożonego wniosku o zwrot nieruchomości , na podstawie decyzji administracyjnej nieruchomość została zwrócona i prawo własności nabyło dwóch spadkobierców. Nabycia w 2007 r. na współwłasność działek gruntu przez dwóch spadkobierców na podstawie decyzji administracyjnej o zwrocie nieruchomości nie można traktować jako nabycia w rozumieniu art.10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego upływa pięcioletni okres określony w tym przepisie.

Wymieniony podatnik na podstawie testamentu nabył prawo do 22/100 części spadku i jako spadkobierca byłego właściciela po dokonaniu zwrotu nabył na współwłasność udział wynoszący 22/100 części nieruchomości. Przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym.

P O U CZ E N I E

Interpretacja udzielona została na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia . Zgodnie z art. 14 b § 1, 2 i 5 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , natomiast obowiązuje organ podatkowy i kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia postanowienia na podstawie decyzji w trybie określonym w art. 14 b § 5 ustawy – Ordynacja podatkow

Zgodnie z art. 236 § 1 i 2 pkt. 1 ustawy – Ordynacja podatkowa na postanowienie niniejsze przysługuje prawo do złożenia zażalenia .Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.

Zgodnie z art. 239 w związku z art. 222 ustawy – Ordynacja podatkowa , zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać należy dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj