Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-159/07
z 17 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-159/07
Data
2007.09.17



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
szczepienia ochronne
wydatki na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy wydatki ponoszone przez Spółkę na zakup dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę szczepionek przeciw grypie, stanowić będą koszty uzyskania przychodu Spółki?


W dniu 28.06.2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który uzupełniono w dniach 16.08.2007r. i 5.09.2007r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca, dla zapewnienia lepszej ochrony zdrowia swoim pracownikom, zamierza sfinansować zakup szczepionek przeciw grypie dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Wobec przedstawionego powyżej stanu faktycznego zrodziła się wątpliwość, czy wydatki ponoszone przez Spółkę na zakup dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę szczepionek przeciw grypie, stanowić będą koszty uzyskania przychodu Spółki?

W opinii Wnioskującej, wydatki poniesione przez Spółkę na szczepionki i szczepienia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, stanowią koszty uzyskania przychodu Spółki w świetle uregulowań zawartych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskująca podnosi, że usunięcie punktu 65 z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który zabraniał zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, spowodowało, że pracodawcy z dniem 1.01.2007r. mogą zakupione pakiety medyczne w prywatnych centrach ochrony zdrowia, jak również wszelkiego rodzaju szczepionki i szczepienia, zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskująca podkreśla przy tym, że podstawowym interesem Spółki jest obniżanie kosztów i zwiększanie sprzedaży. Szczepienie pracowników przeciw grypie zmniejsza ryzyko pracodawcy związane z chorobą pracownika, która dezorganizuje pracę, naraża na dodatkowe koszty w postaci nadgodzin, przez co spada wydajność i efektywność wykonywanej pracy. Im dłużej trwa choroba pracownika, tym koszty pracodawcy są większe, dlatego też szczepienie pracowników leży w interesie pracodawcy, który w ten sposób zapobiega lub też zmniejsza poziom absencji pracowników. Niewielkie koszty, jakie poniesie pracodawca na zakup szczepionek, zrekompensują mu zdrowi pracownicy, którzy poprzez efektywne wykorzystanie czasu pracy przyczynią się do obniżenia kosztów produkcji w Spółce.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Przy czym kosztami uzyskania są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z funkcjonowaniem firmy, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przyniosło (przynosiło) przychody także w przyszłości.

Najwłaściwsza i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

    - przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu), oraz
    - potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu (zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).

Tutejszy organ podatkowy pragnie przy tym wskazać, iż zaliczając określony wydatek w poczet kosztów uzyskania przychodów, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych odnosi ewidentną korzyść, zatem obowiązany jest do wykazania związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (zachowaniem, zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zamierza ponieść wydatki na zakup szczepionek przeciw grypie dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Wnioskująca podnosi, iż szczepienie pracowników przeciw grypie zmniejsza ryzyko pracodawcy związane z chorobą pracownika, dezorganizującą pracę, narażającą na dodatkowe koszty w postaci nadgodzin, przez co spada wydajność i efektywność wykonywanej pracy. Im dłużej trwa choroba pracownika, tym koszty pracodawcy są większe, dlatego też szczepienie pracowników leży w interesie pracodawcy, który w ten sposób zapobiega lub też zmniejsza poziom absencji pracowników. Niewielkie koszty, jakie poniesie pracodawca na zakup szczepionek, zrekompensują mu zdrowi pracownicy, którzy poprzez efektywne wykorzystanie czasu pracy przyczynią się do obniżenia kosztów produkcji w Spółce.

Mając na względzie powyższe, w świetle przywołanej powyżej argumentacji Wnioskodawcy – w przekonaniu organu podatkowego – zasadnym jest uznanie, iż wydatki Spółki ponoszone na szczepionki i szczepienia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę stanowić będą, w związku z treścią art. 15 ust. 1 ustawy, koszt uzyskania przychodu, związany z funkcjonowaniem Firmy, dotyczący całokształtu działalności Podatnika, pośrednio związany z osiągnięciem przychodów (zachowaniem, zabezpieczeniem źródła przychodów).

Jednocześnie organ podatkowy wskazuje, iż w przedmiotowej interpretacji ustosunkowuje się wyłącznie do argumentacji i stanu faktycznego zawartych w piśmie Wnioskującej. Regulacje art. 14a–d ustawy Ordynacja podatkowa nie przewidują bowiem prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj