Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-178/07/MK
z 24 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-178/07/MK
Data
2007.07.24



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ciężar dowodu
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
reprezentacja
szkolenie
usługi gastronomiczne
wyżywienie
związek przyczynowy


Pytanie podatnika
Czy usługa gastronomiczna będąca elementem szkolenia jest kosztem uzyskania przychodów Spółki? Spółka zajmuje się sprzedażą sprzętu medycznego, w związku z czym przeprowadza wszelkiego rodzaju szkolenia w zakresie obsługi ww. sprzętu. Podczas szkolenia zapewnia uczestnikom wyżywienie.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 07.05.2007 r. (z datą wpływu do tutejszego organu podatkowego w dniu 09.05.2007 r.)

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się sprzedażą sprzętu medycznego. W związku z powyższym przeprowadza wszelkiego rodzaju szkolenia w zakresie obsługi ww. sprzętu. Podczas szkolenia zapewnia uczestnikom wyżywienie.

Na tle powyższego stanu faktycznego Spółka wnosi o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego poprzez udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych: czy usługa gastronomiczna będąca elementem szkolenia jest kosztem uzyskania przychodów Spółki?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że może zaliczyć przedmiotową usługę gastronomiczną do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na fakt, iż usługa gastronomiczna jest elementem szkolenia.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela wyrażone we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu usługi gastronomicznej, będącej elementem szkolenia, i informuje, co następuje:

Definicja kosztów uzyskania przychodów zamieszczona jest w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Na podstawie zacytowanego art. 15 ust. 1, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wydatków pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością oraz udowodni, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, bądź zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Jednakże nie wszystkie ponoszone przez Podatnika wydatki, pozostające w związku przyczynowym z przychodami, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Warunkiem koniecznym jest również to, aby dany wydatek, nawet ten pozostający w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, nie został wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, ale dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione i podmiot zobowiązany jest do ich ponoszenia.

Wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża podatnika.

W przedmiotowym stanie faktycznym, jak podnosi Podatnik, usługa gastronomiczna świadczona jest w trakcie szkolenia w zakresie obsługi sprzętu medycznego, którego sprzedaż prowadzi Spółka.

Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wobec tego, że przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „reprezentacja”, należy odnieść się do definicji słownikowej.

„Reprezentacja” zgodnie ze Słownikiem języka polskiego oznacza „okazałość, wytworność w czyimś sposobie życia związaną ze stanowiskiem lub pozycją społeczną”. Zachowywać się reprezentacyjnie to postępować w sposób okazały, wytwornie, wystawnie. Reprezentacja to kreowanie pozytywnego wizerunku danego podmiotu. Wydatki na reprezentację to wydatki, jakie podatnik ponosi w celu wywoływania jak najkorzystniejszego wrażenia, a w efekcie promowania danego podmiotu gospodarczego. W określeniu „reprezentacja” mieści się więc takie działanie podatnika, które ma na celu stworzenie (utrwalenie) właściwego wizerunku firmy. Właściwy wizerunek to taki, który może sprawić, że kształtowany dzięki reprezentacji obraz przedsiębiorcy przełoży się na nabywanie jego towarów, produktów lub usług. Świadome kształtowanie więc właściwego wizerunku przez podatników ma na celu stworzenie takiego wyobrażenia o przedsiębiorcy, które spowoduje pozytywne postrzeganie tegoż przedsiębiorcy przez osoby zewnętrzne, które z kolei będzie zachętą do podjęcia rozmów, współpracy, zakupów jego towarów czy produktów. Dobre reprezentowanie może polegać na odpowiednim ubiorze pracowników, wystroju firmy, sposobie podejmowania interesantów i kontrahentów, czy też innych okolicznościach.

Z powyższego wynika, że dla uznania wydatków z tytułu usług gastronomicznych za koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, usługi te muszą być związane z działaniami o charakterze reprezentacyjnym, a więc generalnie związanymi z wystawnością, okazałością, wytwornością, wykraczającą poza przyjęte zwyczaje w traktowaniu – w tym przypadku – kontrahentów Spółki, uczestniczących w prowadzonym przez nią szkoleniu.

Z doświadczenia życiowego i praktyki działalności gospodarczej wynika, że podmiot organizujący szkolenia i zapewniający uczestnikom podczas jego trwania standardowy catering czy też wyżywienie (w szczególności tym spośród uczestników, którzy przyjechali z miejscowości innej niż miejsce szkolenia) nie jest w warunkach konkurencji i prowadzenia działań promocyjnych związanych z gospodarką rynkową traktowany jako podmiot charakteryzujący się przesadną wystawnością, którego działania wykraczają poza przyjęte powszechnie zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zgadza się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że koszty usługi gastronomicznej będącej elementem szkolenia w zakresie obsługi sprzętu medycznego, którego sprzedaż prowadzi Spółka, są w przedmiotowym stanie faktycznym bezpośrednio związane z istotą szkolenia i stanowią koszty uzyskania przychodów, o ile związane są z prowadzoną przez Podatnika działalnością.

Tutejszy organ podatkowy zwraca uwagę, że indywidualne okoliczności organizacji każdego szkolenia mogą być różne i podlegają ocenie odrębnie. Jeżeli podstawową rolą zapewnienia poczęstunku uczestnikom szkolenia jest kształtowanie wizerunku Spółki na rynku, a szkolenie w zakresie obsługi sprzętu jest sprawą drugoplanową, to koszt takiego poczęstunku może zostać uznany za niestanowiący kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego.

Interpretacja w zakresie podatku od towarów i usług zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj