Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-6/07/5630
z 24 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-6/07/5630
Data
2007.01.24



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
księgi rachunkowe
podział spółki
rok podatkowy
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Spółka dokonała podziału poprzez wydzielenie majątku. Oddział terenowy Spółki został zamknięty z dniem 31 lipca 2006 r. a w jego miejsce powstała nowa Spółka. Mimo likwidacji oddziału terenowego Spółka nadal prowadzi działalność w miejscu siedziby.
Spółka zwróciła się z zapytaniem jak w takim przypadku powinna dokonać rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych. Czy z dniem 31 lipca 2006 r. powinna złożyć CIT-8 czy dalej dokonywać rozliczeń w deklaracji CIT-2, a zeznanie CIT-8 złożyć na koniec roku?


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek Spółki, który wpłynął do tut. Urzędu dnia 29 grudnia 2006 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych s t w i e r d z a, że stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny opisany we wniosku jest następujący: Spółka dokonała podziału poprzez wydzielenie majątku. Oddział terenowy Spółki został zamknięty z dniem 31 lipca 2006 r. a w jego miejsce powstała nowa Spółka. Mimo likwidacji oddziału terenowego Spółka nadal prowadzi działalność w miejscu siedziby.

Spółka zwróciła się z zapytaniem jak w takim przypadku powinna dokonać rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych. Czy z dniem 31 lipca 2006 r. powinna złożyć CIT-8 czy dalej dokonywać rozliczeń w deklaracji CIT-2, a zeznanie CIT-8 złożyć na koniec roku.

Zdaniem Spółki powinna ona składać CIT-2 ponieważ w/w Spółka w dalszym ciągu, bez zmian, prowadzi działalność.

Odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę stanowiska Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 wraz ze zm.)- zwanej dalej ustawą o pdop - definiuje pojęcie roku podatkowego. W myśl tego przepisu rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Ust.6 artykułu 8 ustawy o pdop wskazuje wyjątek od powyższej reguły stanowiąc, iż jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego. Mówiąc o odrębnych przepisach należy wziąć pod uwagę art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), który enumeratywnie wylicza sytuacje w jakich zostają zamknięte księgi rachunkowe. Pkt 5 w/w przepisu nakłada na jednostkę obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, w szczególności na dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału. Należy zaznaczyć, iż w myśl art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz.1037 ze zm.) podział spółki może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jeśli więc Spółka dokonała podziału w taki sposób, iż doszło do wyodrębnienia nowej jednostki (spółki), to jest ona, w myśl przepisów ustawy o rachunkowości, zobowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych (a tym samym do zakończenia roku podatkowego). Zamknięcie to powinno nastąpić na dzień poprzedzający dzień wpisu podziału do rejestru. Przyjmując zatem, iż wpis nastąpił 31 lipca 2006 r., księgi rachunkowe powinny zostać zamknięte na dzień 30 lipca 2006 r.

Rok podatkowy Spółki obejmuje więc okres od 1.01.2006 r./pierwszego dnia roku podatkowego/ do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych (30.07.2006 r.) Zatem w myśl art. 27 ust. 1 ustawy o pdop Spółka jest obowiązana złożyć zeznanie CIT-8 o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego (t.j. do 31.10.2006 r.) i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

W myśl art. 8 ust. 6 ustawy o pdop w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości następny rok podatkowy rozpoczyna się z dniem otwarcia ksiąg rachunkowych tj. na dzień wpisu do rejestru podziału jednostki, powodującego powstanie nowej spółki i trwa do końca przyjętego przez Spółkę roku podatkowego. Zatem i za ten okres – zgodnie z powołanym już art. 27 ust. 1 ustawy o pdop – Spółka będzie miała obowiązek złożyć zeznanie CIT-8.

Natomiast jeśli chodzi o deklaracje CIT-2 to stosownie do art. 25 ust. 2 ustawy o pdop (w brzmieniu obowiązującym do 31.12. 2006 r.) deklaracje i zaliczki miesięczne, o których mowa w ust.1, za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Zatem, biorąc pod uwagę w/w przepisy, deklaracje CIT-2 Spółka powinna złożyć na zasadach określonych w art. 25 ust. 2 ustawy o pdop ( w brzmieniu obowiązującym do 31.12. 2006 r.), przyjmując za koniec „pierwszego” roku podatkowego dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych w związku z podziałem Spółki, w wyniku którego powstała nowa jednostka. Ogólnym regulacjom art. 25 ust. 2 ustawy o pdop będzie podlegał również obowiązek składania deklaracji CIT-2 w „drugim” roku podatkowym czyli okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez Spółkę roku podatkowego.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj