Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/39/07
z 29 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/39/07
Data
2007.06.29



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
integracja pracowników
koszty uzyskania przychodów
pracownik


Pytanie podatnika
Czy wydatki ponoszone na imprezy integracyjne i okolicznościowe dla pracowników Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Tożsamy z
156478, 156341, 155389, 156333


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000r. Dz.U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), po rozpatrzeniu wniosku R. Spółka Akcyjna, z dnia 24.04.2007 r. znak: GK/101/2007 (data wpływu do tut. Urzędu 24.04.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w zakresie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na imprezy integracyjne i okolicznościowe dla pracowników Spółki, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku Spółki stanu faktycznego wynika, iż Zakład planuje zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników Spółki w związku z Dniem Energetyka. Celem imprez integracyjnych i okolicznościowych organizowanych przez Spółkę jest zintegrowanie ze sobą pracowników i tworzenie pomiędzy nimi więzi, która jest niezbędna dla zwiększenia efektywności pracy, to zaś przyczynia się do zwiększenia przychodów Spółki. Spółka wnosi o potwierdzenie, że wydatki ponoszone na imprezy integracyjne i okolicznościowe dla pracowników Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, interpretacja pojęcia „koszty uzyskania przychodów” zawartego w art. 15 ust. 1 updop prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wydatki te są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub zabezpieczenie źródła przychodu. Celem poniesionego wydatku powinno być osiągnięcie przychodu lub przynajmniej potencjalna możliwość jego osiągnięcia, a jednocześnie wydatek ten nie może znajdować się na liście zawartej w art. 16 ust. 1 updop. Zdaniem Wnioskodawcy, kosztami podatkowymi są również wydatki sfinansowane ze środków obrotowych, ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych, gdyż mają one na celu zwiększenie efektywności pracy poprzez, m.in. poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników i w efekcie służą uzyskaniu/zwiększeniu przychodu bądź zabezpieczeniu źródła przychodów.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska Podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje. Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Kosztami uzyskania przychodu będą zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów, a nie niezbędności i rezultatu, jakie przyniosły w postaci konkretnych przychodów. Kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych (integracyjnych). Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery w pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności pracy.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika wskazuje, że wydatki ponoszone dla pracowników w związku z Dniem Energetyka, są związane z działalnością Spółki oraz mają na celu zwiększenie efektywności pracy poprzez m.in. poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników i w efekcie służą uzyskaniu/zwiększeniu przychodu bądź zabezpieczeniu źródła przychodów.

W świetle powyższego, zdaniem tut. organu podatkowego wydatki ponoszone na imprezy integracyjne i okolicznościowe dla pracowników Spółki jeżeli spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 w/w ustawy, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Jednocześnie nadmienia się, iż w sytuacji, gdyby istniała prawna możliwość sfinansowania organizacji imprezy okolicznościowej ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, należy zauważyć, że wydatki z tego Funduszu nie będą stanowić kosztów podatkowych (art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Kosztami takimi są bowiem odpis i zwiększenia dokonywane przez podatnika na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, jeżeli koszty stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu (art. 16 ust. 1 pkt. 9 lit. b w/w ustawy).

W tym stanie faktycznym i prawnym stanowisko podatnika przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj