Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1/4230-7/07/GB
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/4230-7/07/GB
Data
2007.04.25



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
integracja pracowników
koszty uzyskania przychodów
wydatki na rzecz pracowników
źródło finansowania


Pytanie podatnika
Czy wydatki sfinansowane ze środków obrotowych związane z organizowaniem spotkań integracyjnych dla pracowników (zakup produktów żywnościowych, usług gastronomicznych, napojów, wynajęcie sali, zakup usług firm zewnętrznych) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 12 lutego 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Nią ze środków obrotowych na zakup produktów żywnościowych, usług gastronomicznych, napojów w tym wody mineralnej, soków i alkoholi lekkich (wino, piwo), wynajęcie sali, zakup usług firm zewnętrznych, związanych z imprezami organizowanymi dla pracowników Spółki takimi jak spotkania integracyjne, świąteczne, imprezy kulturalne, rekreacyjno-sportowe, jeśli celem tych spotkań jest integracja pracowników ze sobą oraz z firmą.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Spółka organizuje dla swoich pracowników okazjonalne imprezy integracyjne, świąteczne, spotkania o charakterze kulturalnym lub rekreacyjno-sportowym, które są dostępne dla ogółu załogi, niezależnie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób biorących w nich udział.

Organizacja tego typu spotkań prowadzi według Spółki do zintegrowania pracowników co jest niezbędne w pracy zespołowej, do integracji pracowników ze Spółką ułatwiającej współpracę między działami firmy oraz kontakty na linii zarząd -pracownik jak też poprawia atmosferę pracy, co z kolei prowadzi do zwiększenia efektywności pracy i przyczynia sie do zwiększenia osiąganego przez Spółkę przychodu.

Wydatki na powyższe imprezy-spotkania finansowane ze środków obrotowych Spółki (pracodawcy) dotyczą m.in. wynajęcia sali, zakupu usług firm zewnętrznych zajmujących się organizacją takich imprez, usług gastronomicznych, zakupu żywności, napojów, w tym alkoholowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowe wydatki ze środków obrotowych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem przyczyniają sie do powstania bądź zwiększenia przychodów Spółki.
Podatnik uważa, że wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizowania dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych są wydatkami (kosztami) pracowniczymi.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 tej ustawy. Zatem za koszty uzyskania przychodów można uznać wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła. Jednocześnie taki wydatek nie może być wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów, wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Powyższe oznacza, że wydatki ponoszone na działalność socjalną nie stanowią kosztów uzyskania przychodów również wówczas, gdy zostaną poniesione ze środków obrotowych.

Definicja działalności socjalnej zawarta została w art. 2 pkt.1 ustawy z dnia 04 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r Nr 70, poz. 335 ze zm.), zgodnie z którą za działalność socjalną uważa się usługi świadczone przez pracodawców m. in. na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej-rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych ustawą. Zgodnie zaś z art. 8 ust. 1 w/w ustawy, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Z treści wniosku wynika, że udział pracowników w imprezach integracyjnych, spotkaniach o charakterze kulturalnym lub rekreacyjno-sportowym nie jest uzależniony od statusu oraz sytuacji życiowej pracowników, stąd wydatki na ich organizację nie mieszczą się w przywołanej definicji działalności socjalnej.

Powyższe przesądza, że przedmiotowe wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów pod tym jednak warunkiem, że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jednocześnie należy zauważyć, że kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze, które obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Tego rodzaju koszty mogą też obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych. Wydatki te bowiem związane są z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z firmą (pracodawcą), a przez to zwiększenie efektywności pracy.

Podatnik zaznaczył w piśmie, że celem organizowania imprez – spotkań integracyjnych jest integracja pracowników ze sobą, z firmą, co ma ułatwić współpracę pomiędzy działami firmy, kontakty na linii zarząd-pracownik i poprawić atmosferę pracy co z kolei wpłynie na wzrost efektywności pracy pracowników, a w konsekwencji przyczyni się do zwiększenia przychodów Spółki.

W świetle powyższego, poniesione przez Wnioskodawcę wydatki ze środków obrotowych związane z organizacją imprez – spotkań dla pracowników, mających na celu zintegrowanie pracowników ze sobą, z firmą tj. wydatki na wynajęcie sali, zakup usług firm zewnętrznych zajmujących się organizacją tych spotkań, usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów należy uznać za poniesione pośrednio w celu uzyskania przychodów, co oznacza, że stanowią one koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że zostały poniesione ze środków obrotowych Spółki, zostały właściwie udokumentowane oraz nie miały na celu udzielania pomocy socjalnej dla pracowników w tych imprezach uczestniczących tj. nie mieściły się w w zakresie działalności socjalnej.

Tutejszy Organ podatkowy zauważa również, że ewentualne podawanie na tego typu imprezach napojów alkoholowych nawet niskoprocentowych musi odbywać się z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 ze zm.), a szczególnie art. 14 w/ w ustawy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj