Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szczytnie
US-I/415-5/07
z 4 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I/415-5/07
Data
2007.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Szczytnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
podatek od środków transportowych


Pytanie podatnika
- w zakresie braku obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych,
- w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od środków transportowych.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem otrzymanym w dniu 06.02.2007 r., uzupełnionym w dniu 26 i 27 marca 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia:

  • uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione w ww. wniosku w zakresie pytania dotyczącego braku obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione w ww. wniosku w zakresie pytania dotyczącego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od środków transportowych.

Wnioskiem z dnia 5 lutego 2007 r. /data wpływu: 06.02.2007 r./ uzupełnionym w dniu 26 i 27 marca 2007 r., Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego, na podstawie art. 14a § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa(j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W myśl art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji cu do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny

Ze złożonego wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczej przedmiotem której jest miedzy innymi świadczenie usług transportowych. Zk uwagi na stan zdrowia zamierza Pan o graniczyć-oswoją działalność gospodarczą. Usługi transportowe ma świadczyć Pana żona, w związku z tym zamierza Pan przekazać żonie środki transportowe tj. samochody, przyczepy, naczepy w formie nieodpłatnego użyczenia, (wszystkie dowody rejestracyjne pojazdów są i będą na nazwisko Bolesław K. - strona przekazująca).

W dniu 26.03.2007 r. sprecyzował Pan w złożonym wniosku, iż opisany stan faktyczny dotyczy tylko Pańskiej sytuacji i w tym zakresie na podstawie przedstawionych pytań dotyczących Pana, chce Pan uzyskać wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego. W dniu 27.03.2007 r. złożył Pan pisemne oświadczenie, że wraz z małżonką posiada Pan ustrój wspólności majątkowej a w dniu 03.04.2007 r. rozszerzył Pan to oświadczenie o to, że środki transportowe zostały nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej.

Pytanie Podatnika

  1. Jakie skutki podatkowe wystąpią odnośnie podatku dochodowego?
  2. Czy strona przekazująca (mąż) będzie mógł naliczać, opłacać i odnosić w swoje koszty podatki od środków transportowych?

Stanowisko Podatnika

  1. Nie powinien wystąpić podatek dochodowy.
  2. Jeżeli w umowie nieodpłatnego przekazania zostanie zawarte postanowienie, że strona przekazująca będzie ponosiła koszty podatków od środków transportowych, a strona biorąca w użytkowanie pozostałe koszty- to taki podział kosztów będzie prawidłowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie po analizie przedstawionego stanu faktycznego w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdza i wyjaśnia, co następuje.

Zawieranie z małżonką umowy użyczenia środków transportowych nabytych w trakcie trwania małżeństwa ze wspólnych środków jest w opisanym stanie faktycznym bezprzedmiotowe, bowiem przedmioty te stanowią ustawową wspólność małżeńską (łączną). Zatem nie będziemy mieli do czynienia z umową użyczenia, tylko z zamianą sposobu zarządu składnikami majątkowymi wchodzącymi w skład tej samej umowy majątkowej, która nie rodzi stosownie do postanowień ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), obowiązków w podatku dochodowym od osób fizycznych ciążących na podatniku.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Zgodnie z cytowanym przepisem prowadząc działalność gospodarczą będzie miał Pan prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów, wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów. Kosztem uzyskaniaprzychodów są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady oraz wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła. Podatek od środków transportowych nie będzie dotyczył już Pańskiej działalności, gdyż nie będzie świadczył Pan usług transportowych. W związku z brakiem powiązania pomiędzy tym kosztem, a uzyskiwanym przychodem, wydatek ten nie będzie stanowił stanowił kosztów uzyskania przychodów Pańskiej działalności gospodarczej. Zatem zawarte we wniosku stanowisko dotyczącej tej kwestii nie jest prawidłowe. I nie mają tu znaczenia żadne dodatkowe zapisy zawarte w przedmiotowej umowie.Interpretacja na pytanie dotyczące skutków podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług zostanie udzielona w odrębnym postanowieniu.

Mając na względzie powyższe, postanowiono jak w sentencji.

    Ponadto tutejszy organ informuje, że:
  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Szczytnie w terminie 7 dni od dnia doręczenia - art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj