Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/IP2/423/750/07/MS
z 17 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/IP2/423/750/07/MS
Data
2007.09.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
części wspólne
obowiązek podatkowy
przekazanie do używania


Pytanie podatnika
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wspólnota Mieszkaniowa oddaje Inwestorowi do użytkowania na warunkach określonych w umowie całą powierzchnię wspólną strychu, w celu wykonania robót polegających na przebudowie strychu, w wyniku których powstaną dwa lokale mieszkalne. Środki finansowe, zgodnie z umową, inwestor wpłacił w dwóch ratach na łączną kwotę 90.000 zł. Pytanie podatnika brzmi:Czy Wspólnota Mieszkaniowa jest zobowiązana do zapłaty 19%m podatku, jeżeli tak to w którym momencie powstaje ten obowiązek?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216, art. 14a § 4 oraz art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 20.06.2007r. (data wpływu do Urzędu - 29.06.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wspólnota Mieszkaniowa oddaje Inwestorowi do użytkowania na warunkach określonych w umowie całą powierzchnię wspólną strychu, w celu wykonania robót polegających na przebudowie strychu, w wyniku których powstaną dwa lokale mieszkalne. Środki finansowe, zgodnie z umową, inwestor wpłacił w dwóch ratach na łączną kwotę 90.000 zł.

Czy Wspólnota Mieszkaniowa jest zobowiązana do zapłaty 19%m podatku, jeżeli tak to w którym momencie powstaje ten obowiązek?

Zdaniem Podatnika od powyższej sprzedaży Wspólnota jako podmiot gospodarczy nieposiadający osobowości prawnej i nieprowadzący działalności gospodarczej nie powinna odprowadzać podatku dochodowego

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego i obwiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie, tutejszy organ wyjaśnia co następuje:

Wspólnotę mieszkaniową, zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali, stanowi ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład nieruchomości. Poza lokalami, stanowiącymi odrębną własność, w skład nieruchomości wchodzą również części nieruchomości użytkowane wspólnie, jak drogi, place, klatki schodowe, piwnice i miejsca parkingowe, elewacje, dachy, wspólne części instalacji elektrycznych, gazowych i sanitarnych zwane częścią wspólną nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa powstaje w celu realizacji wspólnych działań właścicieli lokali mieszkalnych w danej nieruchomości, związanych z utrzymaniem (zarządem) danej nieruchomości, w tym – dla rozliczania na poszczególnych właścicieli ponoszonych w związku z tymi działaniami wydatków. Zakres i kompetencja działania wspólnoty mieszkaniowej ściśle określone zostały w ustawie o własności lokali.

Zgodnie z obowiązującym od 01.01.2007r. przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku, Nr 54, poz. 654 ze zmianami) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Wobec takiego rozróżnienia zawartego w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczącego opodatkowania dochodów wspólnot mieszkaniowych konieczne jest określenie co rozumiemy pod pojęciem „zasoby mieszkaniowe” i „gospodarka zasobami mieszkaniowymi”. Cytując za pismem Ministerstwa Finansów nr DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006r. stwierdzić należy, że w skład pojęcia „zasoby mieszkaniowe” użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „wchodzą nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie.” Natomiast „na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez wspólnoty mieszkaniowe składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te skalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno koszty utrzymania lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji).”

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż strychy znajdujące się w budynku mieszkalnym, mieszczą się w pojęciu „zasoby mieszkaniowe”, a związane z nimi przychody (czynsze) i ponoszone koszty (związane z ich utrzymaniem) stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku mamy do czynienia z sytuacją, gdy część wspólna nieruchomości w postaci strychów, decyzją Wspólnoty będzie przeznaczona na sprzedaż inwestorowi, z przeznaczeniem na adaptacje dla celów mieszkalnych. Strychy znajdujące się na terenie nieruchomości które nie stanowią własności członka wspólnoty jako pomieszczenie przynależne do konkretnego lokalu mieszkalnego, wchodzą w skład części wspólnej nieruchomości. Udział właścicieli poszczególnych lokali w części wspólnej nieruchomości odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej posiadanego lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami przynależnymi - zgodnie z art. 3 ustawy o własności lokali. Właściciele lokali mają prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem na podstawie art. 12 ust. 1 tej ustawy. Zmiana sposobu użytkowania nieruchomości wspólnej możliwa jest pod warunkiem podjęcia stosownej uchwały przez właścicieli lokali na podstawie art. 22 ust. 2 i ust. 3 pkt 4) powołanej ustawy.

Strych przynależy do nieruchomości wspólnej i stanowi przedmiot współwłasności wszystkich właścicieli lokali. Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej jest jedynie reprezentantem wszystkich właścicieli w myśl art. 21 ust. 1 ustawy o własności lokali Wspólnota Mieszkaniowa jako jednostka nie posiadająca osobowości prawnej jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych to przychód ze sprzedaży nieruchomości czy lokalu, o którym mowa w przedmiotowym wniosku nie stanowi przychodu Wspólnoty. Zysk ze sprzedaży strychu będzie zyskiem osób będących jego współwłaścicielami.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 wyżej wymienionej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Powinno ono odpowiadać wymogom art. 222 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj