Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
PO-II/443/13/AN/07
z 30 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-II/443/13/AN/07
Data
2007.05.30



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
duplikat faktury
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatek VAT naliczony, wynikający z duplikatu faktury, wystawionego w marcu 2006 r. należy odliczyć w deklaracji VAT-7 za marzec 2007 r., czy też należy dokonać korekty deklaracji VAT-7 za grudzień 2006 r. oraz jak należy postępować w przypadku duplikatów faktur zakupu, które w ogóle nie trafiły do Spółki (nie zarejestrowano wpływu faktury w dzienniku korespondencyjnym)?


Wnioskiem z 26.03.2007 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

W grudniu 2006 r. w dzienniku korespondencyjnym Spółki odnotowano wpływ faktury zakupu, wystawionej również w tym miesiącu, którą następnie pokwitował jako odebraną jeden z pracowników firmy. Faktura nie dotarła do księgowości, gdyż prawdopodobnie została zagubiona przez odbierającego pracownika. Spółka zwróciła się do firmy o wystawienie duplikatu w marcu 2007 r. (w tym miesiącu odkryto brak faktury).

W tak przedstawionym stanie faktycznym Podatnik wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

Czy podatek VAT naliczony, wynikający z duplikatu faktury, wystawionego w marcu 2006 r. należy odliczyć w deklaracji VAT-7 za marzec 2007 r., czy też należy dokonać korekty deklaracji VAT-7 za grudzień 2006 r. oraz jak należy postępować w przypadku duplikatów faktur zakupu, które w ogóle nie trafiły do Spółki (nie zarejestrowano wpływu faktury w dzienniku korespondencyjnym)?

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT podatek naliczony z duplikatów faktur VAT zakupu należy odliczyć w rozliczeniu za miesiąc, w którym nastąpił wpływ duplikatu do firmy lub w miesiącu następnym.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...), przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 tej ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11,12,16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy).

Generalnie podstawą do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest faktura VAT.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania określono w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.). Stosownie do § 22 ust. 1 tego rozporządzenia, jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Przy czym w myśl ust. 2 w/w przepisu, faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia.

Oznacza to, iż w zakresie prawa do odliczenia duplikat faktury ma moc prawną równą fakturze „pierwotnej”, stanowiąc na równi z nią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli Spółka nie skorzystała z prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktury VAT, gdyż faktura ta zaginęła zanim została zaewidencjonowana w rejestrze zakupów, wówczas prawo to będzie Jej przysługiwało nadal pod warunkiem, że będzie w posiadaniu duplikatu tej faktury, wystawionego na zasadach określonych w art. 22 rozporządzenia z 25.05.2005 r.

W przypadku, gdy faktura „pierwotna” trafiła do Spółki (jej wpływ odnotowano w dzienniku korespondencyjnym) i następnie została zagubiona, obniżenia tego należy dokonać po otrzymaniu duplikatu, poprzez korektę rozliczenia za okres, w którym odnotowano wpływ faktury „pierwotnej”, lub za miesiąc następny (faktura otrzymana wówczas uprawniała bowiem do zastosowania odliczenia). Jeżeli natomiast faktura „pierwotna” w ogóle nie dotarła do Spółki, obniżenia tego można dokonać w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano duplikat faktury, lub w miesiącu następnym.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj