Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łasku
US-I-415/4/2007
z 14 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-415/4/2007
Data
2007.05.14



Autor
Urząd Skarbowy w Łasku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy w zeznaniach podatkowych za lata 2003, 2004 i 2005 można odliczać zapłacone w Polsce, składki na ubezpieczenie zdrowotne od emerytury, przyznanej poza granicami Polski ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łasku, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.04.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących możliwości odliczenia, w zeznaniach podatkowych za lata 2003, 2004 i 2005 zapłaconych w Polsce od emerytury przyznanej poza granicami Polski, składki na ubezpieczenie zdrowotne postanawia:

1. uznać stanowisko przedstawione we wniosku dotyczące lat 2004 i 2005 za prawidłowe,

2. uznać stanowisko przedstawione we wniosku dotyczące roku 2003 za nieprawidłowe.

W dniu 11.04.2007 r. podatniczka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącej możliwości odliczenia, w zeznaniach podatkowych za lata 2003, 2004 i 2005 zapłaconych w Polsce od emerytury przyznanej poza granicami Polski, składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2003 r, 2004 r. i 2005 r. podatniczka uzyskała dochody z tytułu emerytury zagranicznej, która jest wypłacona przez Bank X. Z tego tytułu w Polsce odprowadzana była składka na ubezpieczenie zdrowotne wynikająca z przepisów o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Emerytura ta w Polsce jest wolna od podatku dochodowego a w zeznaniach podatkowych wykazywana była z uwzględnieniem stopy procentowej.

Podatniczka przedstawiła własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż ma prawo odliczyć od podatku składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne za lata 2003-2005, gdyż była ona zapłacona w Polsce.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łasku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny w dniu zaistnienia tego zdarzenia informuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Opisaną powyżej zasadę stosuje się, od 01.01.2003 r, zgodnie z art. 4 a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. Do dochodów osiąganych w 2003 r, 2004 r. i 2005 r. przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce mają zastosowanie postanowienia umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a danym państwem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Jeżeli umowa ta tak stanowi to w przypadku gdy podatnik uzyskuje dochody zwolnione z opodatkowania w Polsce oraz dochody podlegające w Polsce opodatkowaniu to, zgodnie z przepisem art 27 ust. 8 w/w ustawy o podatku dochodowym..., do dochodów zagranicznych ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Do końca 2003 roku, w katalogu zwolnień zawartym w w/w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych istniał przepis, dotyczący opodatkowania przychodów uzyskiwanych za granicą przez osoby objęte nieograniczonym obowiązkiem. Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 33 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. wolne od podatku dochodowego były dochody osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1, uzyskane z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczypospolitej Polskiej jest stroną, tak stanowi. Z dniem 1 stycznia 2004 r. przepis ten został uchylony przez art. 1 pkt 10 lit a ppkt 15 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956). Nie oznacza to jednak, że zmieniły się zasady opodatkowania tych dochodów, gdyż stosowne zwolnienia zawarte są w podpisanych przez Polskę umowach międzynarodowych dotyczących unikania podwójnego opodatkowania. Wobec uchylenia z dniem 1 stycznia 2004 r. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 33 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawa wymiaru składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne nie stanowi dochodu (przychodu) zwolnionego od podatku na podstawie art. 21, art. 52 i art. 52a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 27 b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 r. podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, art. 52 i art. 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z ustępem 2 w/w artykułu kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 procent podstawy wymiaru tej składki.

W związku z tym, wpłacone składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne w 2003 r. nie mogą być odliczone od podatku dochodowego a zapłacone w 2004 i 2005 r. podlegają odliczeniu od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Postanowiono więc jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj