Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PDIB/415-4/07
z 16 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIB/415-4/07
Data
2007.05.16



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
renta zagraniczna
zwolnienia podatkowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy renta wypadkowa otrzymywana z Niemiec na podstawie przepisów prawa niemieckiego - zgodnie z art. 21 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)- jest zwolniona z opodatkowania?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 października 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej zasad opodatkowania w kraju dochodów uzyskanych z Niemiec z tytułu renty

p o s t a n a w i a

uznać za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie podatnika, iż renta wypadkowa otrzymywana z Niemiec na podstawie przepisów prawa niemieckiego - zgodnie z art. 21 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - jest zwolniona z opodatkowania.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27.04.2007r .wpłynął do tut. organu Pana wniosek z dnia 10.10.2006 r. skierowany do Ministra Finansów o interpretację przepisów podatkowych, przesłany do załatwienia zgodnie z właściwością miejscową, w części dotyczącej zasad opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych z Niemiec z tytułu renty wypadkowej.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik (...) składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a §2 w/w ustawy, jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w pismie stanu faktycznego wynika, że w związku z wypadkiem przy pracy w Niemczech otrzymuje Pan - przyznaną od dnia 23.03.1992 r. na czas nieokreślony przez niemieckie towarzystwo ubezpieczeniowe BG BAU Berufsgenossenschaft zarząd okręgowy Hannover biuro Bremen - rentę. Renta ta jest rentą wpadkową wg § 56 kodeksu socjalnego VII (SBG VII) prawa niemieckiego, przyznana przez niemieckie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Wypłacający rentę ING Bank Śląski jako płatnik, pobiera od niej zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. W piśmie z dnia 10.10.2006 r. zajął Pan stanowisko, że przedmiotowe świadczenie, zgodnie z art 18 ust. 1 umowy z dnia 13 maja 2003 r. między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku - podlega opodatkowaniu w Polsce. Jednocześnie, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczenie to korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.

W postanowieniu z dnia 12-04-2007 r. Nr DD4/033-01765-IK/06/7419 Minister Finansów, rozpatrując wniosek w trybie art. 14e Ordynacji podatkowej w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku, że w/w świadczenie co do zasady podlega opodatkowaniu w Polsce w świetle postanowień umowy z dnia 14 maja 2003 r. zawartej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90 ).

Tutejszy Urząd Skarbowy stwierdza co następuje :

Do opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego. Polskie Prawo podatkowe regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powołany we wniosku art. 21 ust. 1 pkt 3c w/w ustawy o podatku dochodowym stanowi, iż wolne od podatku są odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

Zatem odszkodowania w postaci renty korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym, jeżeli zostały otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego, rozumianego jako przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Natomiast z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz przetłumaczonego poświadczenia (dokument z dnia 20.09.2006 r. wystawiony przez BG BAU Stowarzyszenie zawodowe gospodarstwa budowlanego - Zarząd okręgowy Hannover Biuro Bremen) wynika, iż uzyskiwany przez Pana dochodów jest rentą przyznaną na czas nieokreślony od 1992 r. z ustawowego ubezpieczenia wypadkowego według prawa niemieckiego przez niemieckie towarzystwo ubezpieczeniowe BG BAU.

W myśl ust.6 art. 18 umowy o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania określenie "renta" oznacza kwotę wypłacaną regularnie w ustalonych terminach, dożywotnio lub przez ściśle określony albo możliwy do określenia czas, w wyniku zobowiązania, które przewiduje taką płatność w zamian za spełnione świadczenie dające się wymierzyć w pieniądzu lub w równoważniku pieniężnym.

Odnośnie rent zagranicznych osoby fizyczne nie mają obowiązku deklarowania w Polsce dochodów uzyskiwanych jeżeli są one przedmiotowo wolne od tego podatku dochodowego tj:

    #61548; renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego (art. 21 ust. 1 pkt 74 lit. a) kwoty zaopatrzenia przyznane ofiarom wojny oraz członkom ich rodzin (art. 21 ust. 1 pkt 74 lit. b)
    #61548; renty wypadkowe osób których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945 (art. 21 ust. 1 pkt 74 lit. c) - pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu instytucji zagranicznej stwierdzającego charakter przyznanego świadczenia.
    #61548; wypłacone za pośrednictwem płatnika, przy emeryturach i rentach zagranicznych podwyżki (zwiększenia mające charakter dodatków rodzinnych, pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu stwierdzającego wysokość podwyżki (art. 21 ust. 1 pkt 91).

Przyznana na podstawie przepisów prawa niemieckiego nie mieści się w katalogu zwolnień przedmiotowych określonych w przepisach art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym tut. Organ uznaje za nieprawidłowe Pana stanowisko w tej sprawie i orzeka jak w sentencji.

Zgodnie z powołanym wyżej art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskany przez Pana dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Jeżeli podatnik zastosował się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z dyspozycją art. 236 § 2 , art. 220 i 223 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Zażalenie zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj