Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/I-621/07/AK
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/I-621/07/AK
Data
2007.04.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
lokal użytkowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Zamierzam sprzedać lokal usługowy. Jaki zapłacę podatek z tą sprzedażą, czy powinnam zwrócić podatek VAT? Na co mogę przeznaczyć pieniądze żeby nie płacić podatku zgodnie z przepisami prawa?


P o s t a n o w i e n i e

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa /j.t. Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 24.11.2006r, uzupełnionym w dniu 22.01.2007r zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r – Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz.60 z póżn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art.14a § 2 w/w ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W złożonym wniosku zwrócił się Pan z zapytaniem, jak należy naliczyć podatek od zbycia nieruchomości. Pana zdaniem podatek dochodowy winien być naliczony od kwoty netto sprzedanych działek i jako koszt można zaliczyć koszty pośrednictwa biura nieruchomości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie jest dokonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stanowi odrębne źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 ze zm.). Przychody z tego źródła podlegają opodatkowaniu, o ile sprzedaż nieruchomości następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały nabyte. Przychód do opodatkowania podatnik powinien ustalić zgodnie z art. 19 cytowanej wyżej ustawy, a więc przyjmując jako przychód cenę wyrażoną w umowie pomniejszoną o poniesione koszty odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia, nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, niemniej jednak za koszty sprzedaży nieruchomości uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku. Do takich kosztów zaliczyć można m.in. prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na fakt, iż sprzedaż działek nabrała charakteru częstotliwego jest ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera specjalnej definicji przychodu ze sprzedaży nieruchomości przez osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej opodatkowanego podatkiem od towarów i usług. Ogólna definicja przychodu zawarta w art. 11 ustawy nie zawiera regulacji prawnej wyłączającej z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym podatku od towarów i usług, ani też regulacji przeciwstawnej, zabraniającej pomniejszenia podstawy opodatkowania o podatek od towarów i usług.

Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 18.03.2004r Nr PB2/MK/RB-033-050-132/04, uznało, że ograniczenie się do wykładni językowej art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określającego pojęcie przychodu i odmowa przyznania podatnikom nieprowadzącym działalności gospodarczej w zakresie najmu, analogicznie sprzedaży nieruchomości, prawa do ustalenia podstawy opodatkowania przychodów bez podatku należnego naruszałoby konstytucyjną zasadę sprawiedliwości. Przejawem tego byłoby nierówne traktowanie podatników znajdujących się w tej samej sytuacji faktycznej i prawnej.

Zatem przedstawione argumenty przemawiają za tym, aby uznać prawo podatnika do ustalenia przychodu ze sprzedaży działek budowlanych z pominięciem podatku od towarów i usług naliczonego w związku z tymi czynnościami.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że zajęte przez Pana stanowisko we wniosku jest prawidłowe, za koszt przy sprzedaży nieruchomości można uznać wydatki za pośrednictwo, a w przypadku gdy podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług przychód, powinien zostać obliczony bez uwzględnienia należnego podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej) za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej – czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj