Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-5/07/AM
z 22 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-5/07/AM
Data
2007.02.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż
towar używany
użytkowanie wieczyste
wydatki na ulepszenie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Na działce będącej przedmiotem użytkowania wieczystego posadowiony jest budynek kwalifikowany jako towar używany, czy transakcja ta powinna być zwolniona z podatku VAT.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 08.01.2007r. uzupełnionym 24.01.2007 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia prawa wieczystego użytkowania działki budowlanej, na której posadowiony jest budynek mieszkalny wybudowany w 1944r.

– stwierdza, że stanowisko podatnika wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 08.01.2007r. (data wpływu do Urzędu: 09.01.2007r.) Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 04.09.2006r. nabyła od podmiotu będącego osobą fizyczną prawo użytkowania wieczystego działki budowlanej, na której posadowiony jest budynek mieszkalny jednorodzinny wybudowany w 1944r. Spółka nie poniosła żadnych wydatków na ulepszenie budynku posadowionego na działce będącej przedmiotem użytkowania wieczystego, a przy nabyciu nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Obecnie Spółka zamierza sprzedać prawo użytkowania wieczystego ww. działki wraz ze znajdującym się na niej budynkiem.

Zdaniem Spółki, z uwagi na fakt iż na działce będącej przedmiotem użytkowania wieczystego posadowiony jest budynek kwalifikowany jako towar używany, na podstwie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, transakcja ta powinna być zwolniona z podatku VAT.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Pkt 1 ust. 2 art. 43 ustawy o VAT stanowi iż przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, a w trakcie użytkowania nie zostały poniesione przez podatnika wydatki stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym na ulepszenie ( art. 43 ust. 6 ustawy o VAT).

W myśl § 8 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli, trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne, Naczelnik Urzędu stwierdza, że zbyciu podlega prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z trwale z gruntem związanym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym z 1944 roku – używanym przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W trakcie użytkowania Spółka nie poniosła wydatków na jego ulepszenie. Tym samym dokonując zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem, zwolnionym od podatku VAT, Spółka ma prawo do zastosowania zwolnienia od podatku całości transakcji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj