Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ełku
US.III/415-7/07
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/415-7/07
Data
2007.05.10


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Ełku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia podatkowe
zwrot wydatków budowlanych


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w chwili zbycia w 2007 r. wyżej opisanych nieruchomości trzeba będzie dokonywać jakichkolwiek opłat związanych z podatkiem dochodowym od osob fizycznych oraz czy należy do Urzędu Skarbowego zwrócić odzyskany podatek VAT z materiałów budowlanych?


Na podstawie:

- art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 12.02.2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości na podstawie art. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku stwierdza, że przedstawione stanowiska w sprawie objętej zapytaniem z dnia 12.02.2007 r. są prawidłowe.

W dniu 13.02.2007 r. Pan zwrócił się z pisemnym zapytaniem w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie:

- opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych określonych w art 10 ust. 1 pkt 8 lit.a) – c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- stosowania przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że 29.09.2000 r. nabył razem z małżonką działkę o nr geod. 580/63 o pow. 468 m². Następnie w dniu 20.05.2005 r. dokupili dwie działki o nr geod. 580/81 i 580/82 o łącznej powierzchni 102 m² dla poprawienia warunków zagospodarowania. W miesiącu czerwcu uzyskali pozwolenie na budowę. W tym samym roku postawili budynek w stanie surowym. W 2006 r. dokonali zamknięcia stanu surowego (pokrycie dachu, montaż okien, drzwi). Pobudowany dom usytuowany jest wyłącznie na działce o nr geod. 580/63. Zwraca się Pan z zapytaniem czy w chwili zbycia w 2007 r. wyżej opisanych nieruchomości trzeba będzie dokonywać jakichkolwiek opłat związanych z podatkiem dochodowym oraz czy należy do Urzędu Skarbowego zwrócić odzyskany podatek VAT z materiałów budowlanych.

Zdaniem Podatnika przy sprzedaży w 2007 r. postawionego budynku na działce nr 580/63 nie musi odprowadzać podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ minęło 5 lat od dnia zakupu tej działki. Natomiast od przychodu uzyskanego ze sprzedaży działek nr 580/81 i 580/82 winien zapłacić podatek. Jednocześnie wyżej wymieniony uważa, że w momencie kiedy odzyska VAT z materiałów budowlanych, a następnie sprzeda dom nie musi zwracać odzyskanego podatku VAT z materiałów budowlanych.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa użytkowania wieczystego gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) -c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powołana wyżej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości. Nieruchomością stosownie do treści art. 46 § 1 kodeksu cywilnego, są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budowle trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc nieruchomościami, a natomiast budynek trwale z gruntem związany jest częścią składową tej nieruchomości (własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości). Budynek trwale związany z gruntem jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. W związku z powyższym sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu jak i znajdującego się na nim budynku trwale z nim związanego. Wyjątek stanowią jedynie tzw. nieruchomości budynkowe, czyli budynki trwale z gruntem związane, które na podstawie przepisów szczególnych nie stanowią części składowych nieruchomości gruntowej, lecz są odrębnymi od gruntu przedmiotami własności. Ze względu na treść art. 235 § 1 kodeksu cywilnego odrębną własność mogą stanowić budynki wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gminy przez wieczystego użytkownika.

W świetle powyższych przepisów oraz mając na względzie przedstawiony we wniosku stan faktyczny, w szczególności posiadanie prawa własności do nabytej w 29.09.2000 r. działki budowlanej (nr geod. 580/63) stwierdzić należy, iż bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności działki budowlanej oraz wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Bieg tego terminu liczony jest zatem od daty nabycia własności działki, natomiast data wybudowania budynku nie ma znaczenia. Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, tj. gruntu będącego Pana własnością od 2000 r. wraz z budynkiem będącym jego częścią składową, nie będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż planowane w 2007 r. odpłatne zbycie nieruchomości będzie miało miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym została zakupiona działka budowlana.

Przychód uzyskany w 2007 r. ze zbycia działek nr 580/81 i 580/82 będzie stanowić źródło przychodu wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie. W związku powyższym przychód uzyskany ze zbycia działek nr 580/81 i 580/82 będzie podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

W zakresie zwrotu odzyskanego podatku VAT z materiałów budowlanych należy nadmienić, że zasady zwrotu reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.). Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1. budową budynku mieszkalnego;

2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot, o którym mowa powyżej dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi dla osoby fizycznej od dnia 1 maja 2004 roku do dnia 31 grudnia 2007 roku. Ponadto zgodnie z przepisem art. 4 ust. 2 ustawy prawo do zwrotu przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:

1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji polegającej na remoncie budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,

2) pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Z posiadanych przez tutejszy organ podatkowy informacji wynika, że w dniu 30 marca 2006 roku złożył Pan wspólnie z małżonką w Urzędzie Skarbowym w Ełku wniosek VZM-1 o zwrot niektórych wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego.

Następnie w dniu 09 marca 2007 r. złożył Pan wspólnie z małżonką w Urzędzie Skarbowym w Ełku kolejny wniosek VZM-1 o zwrot niektórych wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego. Do wniosku dołączył Pan oświadczenie kierownika budowy, z którego wynika że stopień zaawansowania inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wynosi 70%.

W trakcie przeprowadzonych czynności sprawdzających ustalono, że złożone przez Państwa wnioski są prawidłowe i spełniały wymagania określone ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku wydał w dniu 28 lipca 2006 r. decyzję Nr o wypłacie zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych oraz w dniu 12.04.2007 r. dokonano zwrotu z tytułu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w wysokości określonej we wniosku VZM-1 z dnia 09.03.2007 r.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że w dniu składania wyżej wymienionych wniosków VZM-1 spełniał Pan wszystkie wymagania określone ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie zawiera uregulowań w zakresie zwrotu podatku VAT w sytuacji sprzedaży nieruchomości której dotyczył zwrot podatku VAT. W związku z powyższym w przypadku zbycia przedmiotowej nieruchomości nie będzie Pan zobowiązany do zwrotu otrzymanej kwoty z tytułu poniesienia wydatków na zakup materiałów budowlanych przeznaczonych na budowę opisanego budynku mieszkalnego.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc wiążącą w przypadku zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ełku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z art. 222 oraz w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj