Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PD/415-6/07
z 24 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-6/07
Data
2007.04.24



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
handel
podatek dochodowy od osób fizycznych
różnice kursowe
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Jaka stawka ryczałtu ewidencjonowanego ma zastosowanie do różnic kursowych, gdy różnice te mają charakter kosztowy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z Pana wnioskiem z dnia 07.02.2007 r. (data wpływu 12.02.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych w sprawie wysokości stawki ryczałtu dla różnic kursowych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich uznaje stanowisko Pana w ww sprawie za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 07.02.2007 roku zwrócił się Pan do tut. urzędu za pośrednictwem pełnomocnika o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i stosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a § 1 ww ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jak wynika z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu przedmiotami kolekcjonerskimi (pocztówki, monety, banknoty...) opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W związku z tym, że nabywa Pan również przedmioty kolekcjonerskie z zagranicy płacąc walutą, w tym również w euro, pytanie Pana brzmi: jaka stawka ryczałtu ewidencjonowanego ma zastosowanie do różnic kursowych, gdy różnice te mają charakter kosztowy?

Według wyrażonego we wniosku własnego stanowiska w sprawie uważa Pan, że różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w związku z art. 6 ust. 1c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm) nie są opodatkowane i nie muszą być w ogóle uwzględnione w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego, gdyż nie przewidziano stawki ryczałtu dla ww różnic.

W odpowiedzi tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 24c cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3. Zgodnie z art. 24 ust. 3 ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:
1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
2) poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
3) otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu ich zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
4) kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
5) kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Powyższe regulacje wynikające z art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają zastosowanie w zryczałtowanym podatku dochodowym, co jasno wynika z art.6 ust.1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z którym do przychodów, o których mowa w ust.1, z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c ustawy o podatku dochodowym, z tym że ujemne różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ust. 3 ustawy o podatku dochodowym, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, że dodatnie różnice kursowe dotyczące podatników rozliczających się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego stanowią ich przychód i podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika, natomiast ujemne różnice kursowe, które wystąpiły w Pana przypadku, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym te różnice powstały.

Zatem, w świetle obowiązujących przepisów ujemne różnice kursowe z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej są podstawą do pomniejszenia przychodu z tej działalności, co wynika wprost z art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie – art. 222 ustawy w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj