Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US.XVII/415/10/07
z 18 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US.XVII/415/10/07
Data
2007.01.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
sprzedaż akcji
warunki zwolnienia
zamiana


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych z tytułu zbycia akcji.


Działając na podstawie art. 14a § 1 § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po ponownym rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.03.2006 r. (data wpływu 27.03.06 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji, tj. zastosowania art. 19 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn.) postanawia uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

W dniu 27 marca 2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych z tytułu zbycia akcji. Po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w dniu 26.06.2006 r. wydał postanowienie znak: I US.XVII/415/72/06, którym uznał, iż przedstawione przez Podatnika stanowisko w powyższej sprawie jest nieprawidłowe.

Decyzją z dnia 20.12.2006 r. znak: IS.I/1-4151/33/06 Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie uchylił z urzędu postanowienie tut. Organu podatkowego zarzucając, iż postanowienie wydane przez organ I instancji wydane zostało z rażącym naruszeniem prawa, tj. art. 217 w związku z art. 14a § 1 i § 3 Ordynacji podatkowej.

W związku z powyższym Organ podatkowy I instancji ponownie rozpatrzył przedmiotowy wniosek i stwierdził co następuje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik w 1994 roku w ofercie publicznej nabył 100 akcji firmy Polfa Kutno. Po dziesięciu latach Firma IVAX połączyła się z Polfą Kutno. W związku z tym Podatnik złożył zapis na zamianę akcji Polfy na akcje IVAX Corporation, który został ogłoszony 19.11.2004 r. Zgodnie z parytetem wymiany na 100 akcji Polfy otrzymał podatnik 701 akcji IVAX. Ponieważ w 2005 r. IVAX postanowił wycofać swoje akcje z giełdy warszawskiej, podatnik sprzedał akcje IVAX-u. Zdaniem Podatnika „dochód ze sprzedaży akcji IVAX nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ posiadanie ich, to nie była sprzedaż akcji Polfy ani zakup akcji IVAX, tylko zamiana przeliczona wartościowo przez biuro maklerskie”.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, iż:

Definicja zamiany zawarta jest w art. 603 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 18 poz. 93 z późn. zm.), wg którego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Artykuł 604 k.c. stanowi natomiast, iż do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.

W myśl art. 17 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego przeniesienia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych (art. 17 pkt 6). Zatem, zgodnie z wolą ustawodawcy, przychody uzyskane z zamiany tytułu własności papierów wartościowych są przychodami z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 pkt 6 ustawy. Zatem u każdej ze stron umowy zamiany papierów wartościowych ustala się przychód z tej zamiany. W stosunku do tych przychodów zastosowanie mają ogólne zasady ustalania dochodu określone w art. 9 ust. 2 ustawy. W myśl tego przepisu dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekroczą sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie natomiast z treścią przepisu art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 roku, z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, jeżeli papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 roku, a odpłatne zbycie papierów wartościowych nie zostało dokonane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2004 r. Podatnik zamienił akcje Polfy Kutno (nabyte w 1994 r. na podstawie oferty publicznej) na akcje Firmy IVAX, wystąpił wówczas po stronie podatnika przychód z kapitałów pieniężnych (zgodnie z powołanym powyżej art.17 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Zwolnienie to nie ma jednak zastosowania do dochodów podatnika uzyskanych ze sprzedaży w 2005 r. akcji IVAX, gdyż nie zostały spełnione warunki powołane w art. 19 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o zmianie .... Nie ma tu również znaczenia czy przedmiotowe akcje zostały nabyte w drodze zamiany czy kupna. W momencie zamiany akcji Polfy Kutno na akcje IVAX nastąpiło przeniesienie własności rzeczy.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż w opisanym stanie faktycznym nie znajduje zastosowanie powołany powyżej przepis art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ..., gdyż podatnik nabył akcje Firmy „IVAX” w 2004 r., zaś powołany przepis (jak wspomniano powyżej) odnosi się do akcji nabytych przed dniem 1 stycznia 2004r., a zatem przychód uzyskany w 2005 r. ze sprzedaży tych akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy należy uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj