Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1-443/097/06
z 14 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/097/06
Data
2006.12.14



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
faktura korygująca
pisma
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie pisma (bez podpisu) jest wystarczającym potwierdzeniem odbioru faktury korygującej VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 i art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity- Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki znak: ... z dnia 14.09.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.09.2006 r.)o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 ze zmianami) oraz rozporządzeń wykonawczych – informuję, że stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym piśmie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.09.2004 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego przy piśmie stanu faktycznego wynika, że XYZ w dniu 10.05.2006 r. otrzymała od firmy ABC pismo z załączoną specyfikacją dokumentów zaksięgowanych w miesiącu kwietniu, w tym faktur korygujących VAT.
W piśmie podano informację, że załączona specyfikacja jest potwierdzeniem odbioru przez ABC faktur korygujących VAT. Na piśmie ani na załączonej do niego specyfikacji nie ma żadnego podpisu, widnieje jedynie napis „ ...Z poważaniem – Dział konfrontacji faktur ...”
Z § 16 ust.4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom(...) Dz. U. z 2005 r. nr 95, poz.798 wynika, że sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie faktury korygującej przez nabywcę (...). Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie (...).

Powołany przepis nie precyzuje jakie wymogi powinno spełniać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Zwyczajowo przyjmuje się, że jest to pieczątka imienna z podpisem upoważnionej osoby. Nie stoi jednak na przeszkodzie, zdaniem tut. Organu aby uznać, że potwierdzeniem właściwym jest umieszczenie w miejscu podpisu, informacji „dział konfrontacji faktur” zwłaszcza, że również umowa o współpracę handlową przewiduje, iż specyfikacja płatności przesłana dostawcy stanowi dowód otrzymania przez zamawiającego faktur korygujących umieszczonych w specyfikacji.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dniod daty jego doręczenia.

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj