Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/15/07/AG
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/15/07/AG
Data
2007.04.13



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
data
koszty bezpośrednie
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
otrzymanie faktury
usługi telekomunikacyjne
usługi transportowe
wystawienie faktury
zakup


Pytanie podatnika
dotyczy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z zakupem usług telekomunikacyjnych oraz transportowych, udokumentowanych przez kontrahentów fakturami wystawionymi w miesiącu styczniu 2007r., a dotyczącymi usług wykonanych w grudniu 2006r. na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r.


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z zakupem usług telekomunikacyjnych oraz transportowych, udokumentowanych przez kontrahentów fakturami wystawionymi w miesiącu styczniu 2007r., a dotyczącymi usług wykonanych w grudniu 2006r. na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r.
uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 10.01.2007r. (data wpływu 15.01.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu - tj. w 2006r., czy w 2007r. - wydatków związanych z zakupem usług:
- telekomunikacyjnych udokumentowanych fakturami wystawionymi w miesiącu styczniu 2007r., a dotyczącymi usług wykonanych w grudniu 2006r.;
- transportowych udokumentowanych fakturami wystawionymi w miesiącu styczniu 2007r., a dotyczącymi przewożenia produktów i towarów sprzedanych w 2006r.;
- transportowych udokumentowanych fakturami wystawionymi w miesiącu styczniu 2007r., a dotyczącymi zakupu materiałów dokonanych w grudniu 2006r.
na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 01.01.2007r.
Zdaniem wnioskodawcy, na mocy art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r.) koszty:
- usług telekomunikacyjnych stanowić będą koszt 2007r.;
- usług transportowych dotyczące przychodów 2006r. stanowić będą koszt 2006r.;
- usług transportowych związanych z zakupem materiałów stanowić będą koszt 2007r.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Podatnik może więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wszelkie wydatki, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu oraz nie zostały ujęte w negatywnym katalogu kosztów.
Równocześnie jednak o poprawności dokonania odliczenia poniesionych wydatków od osiągniętych przychodów decyduje właściwe ustalenie momentu (okresu), w którym dokonać można potrącenia owych wydatków.

Ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1589) wprowadzono nowe zasady zaliczania poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Zasady te zawiera art. 15 ust. 4 - 4d w/w ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2007r.), który dzieli wydatki na koszty uzyskania przychodów bezpośrednio oraz pośrednio związane z uzyskanym przychodem.
Na podstawie art. 15 ust. 4 koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4 b i 4c.
Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 4b w/w ustawy, koszty które są bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku do dnia:
1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak iż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania - jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzenia takiego sprawozdania, albo
2. złożenia zeznania, nie później niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania - jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowegosą potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Odstąpienie od zasady potrącalności kosztów bezpośrednio związanych z przychodami osiągniętymi w danym roku podatkowym możliwe jest tylko wtedy, gdy zarachowanie kosztu w danym roku podatkowym nie było możliwe, np. gdy podatnik otrzymał fakturę (rachunek) dotyczący danego roku podatkowego z opóźnieniem - po sporządzeniu sprawozdania finansowego, albo po upływie terminu do złożenia zeznania, wówczas - na podstawie art. 15 ust. 4c koszt ten potrąca się w roku, w którym faktycznie został poniesiony - tj. w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.
Odnośnie kosztów uzyskania przychodów innych niż bezpośrednio związane z przychodami dotyczącymi danego roku podatkowego, w art. 15 ust. 4d ustawodawca wskazał wprost, że są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Uwzględniając przepisy art. 15 ust. 4 - 4d w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy stwierdzić, że:
a) wydatki związane z zakupem usług telekomunikacyjnych na podstawie art. 15 ust. 4d w/w ustawy winny zostać ujęte i rozliczone w kosztach 2007r.,
b) wydatki związane z zakupem usług transportowych dotyczące przychodów 2006r. na podstawie art. 15 ust. 4 w/w ustawy stanowić będą koszty uzyskania przychodów 2006r.,
c) wydatki związane z zakupem usług transportowych do przewozu materiałów na podstawie art. 15 ust. 4d w/w ustawy winny zostać ujęte i rozliczone w kosztach 2007r.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10.01.2007r. jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj