Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP/443/20/07
z 30 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/20/07
Data
2007.03.30



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
import usług
miejsce świadczenia usług
podatnik podatku od towarów i usług
usługi na majątku rzeczowym
usługi naprawy


Pytanie podatnika
Spółka zawarła kontrakt z Przedsiębiorstwem ... z Republiki Słowackiej na wykonanie remontu kapitalnego agregatów. Z pkt 1.2 kontraktu wynika, że wartość usługi rozumiana jest włącznie ze wszystkimi podatkami odpowiednimi dla danego kontraktu. Po wykonaniu usługi Przedsiębiorstwo ... wystawiło dla Spółki fakturę za remont agregatów. Faktura nie zawiera NIP-u nabywcy jak również informacji czy cena zawiera podatek oraz adnotacji, kto rozliczy podatek. Do wniosku dołączono fakturę za remont agregatów oraz specyfikację remontu.Podatnik złożył zapytanie czy opisaną wyżej usługę należy traktować jako usługę na majątku ruchomym i opodatkować w kraju?


Postanowienie

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity- Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki NR ... z dnia 27.12.2006 r. (data wpływu do tut.Urzędu 02.01.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535 ze zmianami) – informuję, że stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 02.01.2007 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego przy piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła kontrakt z Przedsiębiorstwem ... z Republiki Słowackiej na wykonanie remontu kapitalnego agregatów. Z pkt 1.2 kontraktu wynika, że wartość usługi rozumiana jest włącznie ze wszystkimi podatkami odpowiednimi dla danego kontraktu.

Po wykonaniu usługi Przedsiębiorstwo ... wystawiło dla Spółki fakturę za remont agregatów. Faktura nie zawiera NIP-u nabywcy jak również informacji czy cena zawiera podatek oraz adnotacji, kto rozliczy podatek. Do wniosku dołączono fakturę za remont agregatów oraz specyfikację remontu.

Podatnik złożył zapytanie czy opisaną wyżej usługę należy traktować jako usługę na majątku ruchomym i opodatkować w kraju...

Na podstawie opisanego stanu faktycznego oraz załączonej dokumentacji stwierdza się, że mamy do czynienia z usługą importową w rozumieniu art. 2 pkt. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.o podatku od towarów i usług (Dz.U.nr 54, poz.535 ze zm.) zgodnie z którym przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt. 4 podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadajacych siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Jednocześnie zgodnie z ust. 2, przepisów ust. 1 pkt 4 (...) nie stosuje się w przypadku świadczenia usług (...), od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę (...). Z przedłożonych dokumentów nie wynika aby usługodawca rozliczył podatek należny, zatem obowiązek ten ciąży w omawianym przypadku na usługobiorcy.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dniod daty jego doręczenia.

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj