Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/DG1/415/428/13/55/2007
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/DG1/415/428/13/55/2007
Data
2007.04.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z nieruchomości udostępnionej bezpłatnie

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działów specjalnych produkcji rolnej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
okres rozliczeniowy
przychody należne
przychód
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy stawiane do dyspozycji wynagrodzenie w 2001 roku należy zaliczyć do przychodów tego okresu rozliczeniowego mimo iż faktycznie nie zostały wypłacone ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany po rozpatrzeniu wniosku z 30 stycznia 2007r. ( wpływ do tut. organu podatkowego dn. 31.01.2007r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego uznaje stanowisko Strony przedstawione we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 30.01.2007r. wynika, że do kwietnia 2002 r. był Pan zatrudniony w firmie państwowej ZZZ na stanowisku dyrektora przedsiębiorstwa.

Z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa pensje pracowników nie były wypłacane terminowo. Swoje wynagrodzenia z własnej woli podejmował Pan ze znacznie większym opóźnieniem niż inni pracownicy chociaż wynagrodzenia te stawiane były do Pańskiej dyspozycji. Za 2001 rok zakład pracy wystawił Panu informację PIT-11 o uzyskanych dochodach, która obejmowała również wynagrodzenia nie podjęte w tym roku. Na podstawie tej informacji dokonał Pan wspólnego rozliczenia z żoną za rok podatkowy 2001. W zeznaniu tym wykazana została nadpłata podatku.

W ubiegłym roku Syndyk masy upadłości ZZZ jako płatnik skorygował informacje PIT-11 za lata 2001-2002. Zmiany dotyczyły zarówno wysokości wypłaconych wynagrodzeń, jak też pobranych zaliczek.

W piśmie z dnia 22 lipca 2006r. zwrócił się Pan do Syndyka o wycofanie powyższych korekt. Uzasadniając swój wniosek stwierdził Pan, że wynagrodzenia za kolejne miesiące 2001 roku stawiane były do pańskiej dyspozycji poprzez umieszczenie ich na liście płac oraz powiadomienie Pana o przygotowanym przelewie obejmującym kwotę wynagrodzenia. Na podstawie Pana decyzji wypłaty wynagrodzeń były wstrzymywane lub też ograniczana była ich wysokość. Syndyk „ZZZZ w upadłości” odmówił anulowania korekt deklaracji PIT-11.

Zapytanie dotyczy następujących wątpliwości:
- czy stawiane do dyspozycji wynagrodzenie w 2001 roku należy zaliczyć do przychodów tego okresu rozliczeniowego mimo iż faktycznie nie zostały wypłacone.

Pana zdaniem płatnik powinien wycofać korekty deklaracji PIT-11 o dochodach uzyskanych w roku podatkowym 2001 i 2002 poprzez sporządzenie kolejnych korekt przywracających poprzedni stan.

Stanowisko organu podatkowego:
Organ podatkowy w celu rozstrzygnięcia wątpliwości interpretacyjnych dokonał szczegółowej analizy przedstawionej sytuacji w oparciu o przedłożone dokumenty.

W przedsiębiorstwie ZZZ, ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, wynagrodzenia należne pracownikom wypłacane były z pewnym opóźnieniem. Na podstawie sporządzonych list płac firma jako płatnik wystawiła, informację PIT-11 pomimo, że nie doszło do faktycznej wypłaty tych wynagrodzeń.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Generalną definicję przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zawiera przepis art. 11, który określa, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jeżeli zatem, zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, wynagrodzenie stawiane było do Pana dyspozycji w roku 2001 należy je uznać za przychód podlegający opodatkowaniu w danym roku kalendarzowym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany uznał Pana stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej.

Na podstawie art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj