Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
PO-II/423/27/AMK/07
z 12 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-II/423/27/AMK/07
Data
2007.06.12



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki
opłata eksploatacyjna
przychód
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa ma prawo zaliczyć do:
1) przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi:
- uzyskane odsetki od zaległości w opłatach eksploatacyjnych lokali mieszkalnych,
- uzyskane przychody operacyjne bieżące jak i z lat ubiegłych, tj. zwrot kosztów sądowych, komorniczych i zastępstwa procesowego dotyczące lokali mieszkalnych,
2) oraz do kosztów uzyskania przychodów:
- koszty operacyjne związane z windykacją swych należności dotyczących zasobów mieszkaniowych?


Wnioskiem Nr EF (3291) 2007 z 24.04.2007 r. (data wpływu 25.04.2007 r.), Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

W Spółdzielni Mieszkaniowej głównym źródłem przychodów są opłaty eksploatacyjne z lokali mieszkalnych. Od należności opłacanych po terminie Spółdzielnia nalicza odsetki ustawowe. W celu odzyskania zaległości czynszowych spółdzielnia ponosi dodatkowe koszty (koszty sądowe, komornicze, odpisane należności).

W tak przedstawionym stanie faktycznym Podatnik wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa ma prawo zaliczyć do:
1) przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi:
- uzyskane odsetki od zaległości w opłatach eksploatacyjnych lokali mieszkalnych,
- uzyskane przychody operacyjne bieżące jak i z lat ubiegłych, tj. zwrot kosztów sądowych, komorniczych i zastępstwa procesowego dotyczące lokali mieszkalnych,
2) oraz do kosztów uzyskania przychodów:
- koszty operacyjne związane z windykacją swych należności dotyczących zasobów mieszkaniowych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku ze zmianą od 01.01.2007 r. definicji określającej zasoby mieszkaniowe oraz zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zwolnieniu przedmiotowemu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki tymi zasobami w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. W związku z powyższym, w opinii Spółdzielni wymienione przychody będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, gdyż źródło powstania tych przychodów mieści się w definicji określającej zasoby mieszkaniowe.

Natomiast, odnosząc się do definicji kosztów uzyskania przychodów, która również od 01.01.2007 r. uległa zmianie, za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów (art. 15 pkt 1 w/w ustawy). W tej sytuacji Wnioskodawca uważa, iż wymienione wcześniej koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zwolnionych z opodatkowania pod warunkiem, że Spółdzielnia jest w stanie dokładnie określić powiązanie tych kosztów z przychodami korzystającymi ze zwolnienia.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Przez zasoby mieszkaniowe (pismo Ministerstwa finansów Nr DD6-8213-438/WK/06/339/39 z 22 grudnia 2006 r.), o których mowa w wyżej cytowanym przepisie należy rozumieć:
- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami (dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże);
- pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych (budynki – pomieszczenia administracji biurowe; kotłownie i hydrofornie wolno stojące, osiedlowe warsztaty – zakłady konserwacyjno – remontowe),
- urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki w/w (zbiorniki – doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne – studnie itp., budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).

Związane z w/w budynkami, obiektami czy urządzeniami opłaty (czynsze) stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Spółdzielnia Mieszkaniowa pobierając je od swoich lokatorów zobowiązana jest do właściwego zarządzania (gospodarowania) zasobami mieszkaniowymi, tj. do utrzymania lokali mieszkalnych, jak również przynależnych do nich pomieszczeń w należytym stanie.

Jeżeli jednak wpływy te zostaną przeznaczone na cele inne niż gospodarka mieszkaniowa, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Natomiast otrzymywane przez Spółdzielnię należności z tytułu: odsetek od zaległości w czynszach, zwrot kosztów sądowych, komorniczych, zastępstwa procesowego, nie stanowią przychodów związanych z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, bowiem przychody te nie są związane z działalnością Spółdzielni polegająca na zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych swoich członków (z lokalami mieszkalnymi).

Natomiast, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1991 r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (...).

Jak wynika z wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji, Spółdzielnia ponosi wydatki związane z windykacją swych należności. W związku z tym, że wydatki te ponoszone są w celu „odzyskania” przychodów, to w myśl w/w art. 15 ust.1 stanowią koszty uzyskania przychodu.

Reasumując, przychody Spółdzielni z tytułu opłat czynszowych za lokale mieszkalne stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które korzystać będą ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem, że zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Odsetki od zaległości w czynszach, zwrot kosztów sądowych, komorniczych, zastępstwa procesowego jako przychody nie związane z lokalami mieszkalnymi, a będące jedynie przychodami pochodnymi z tytułu nieterminowego regulowania opłat czynszowych, nie są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Wydatki związane z windykacją należności z tytułu opłat czynszowych stanowią koszty uzyskania przychodów Spółdzielni, bowiem są ponoszone w celu uzyskania przychodów. Nie są to jednak wydatki związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych (ściąganie długów nie jest czynnością związaną z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych).

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj