Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PO/436-2/07
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436-2/07
Data
2007.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane


Słowa kluczowe
darowizna
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
- w sprawie braku obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn od darowizny środków pieniężnych bądź darowizny nieruchomości lokalowej na rzecz syna.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. 2005 Nr 8,poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko Państwa Ireny i Zbigniewa, małżonków R. zawarte we wniosku z dnia 19 marca 2007r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 19 marca 2007r.) w sprawie braku obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn od darowizny środków pieniężnych bądź darowizny nieruchomości lokalowej na rzecz syna jest prawidłowe.

Pismem z dnia 19 marca 2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.03.2007r), Państwo Irena i Zbigniew R. zwrócili się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w dwóch sytuacjach:

Wariant I:

  1. czy w związku ze sprzedażą dwóch nieruchomości, będą obowiązani do zapłacenia podatku, jeśli tak, to jakiego i w jakiej wysokości
  2. czy przekazując darowiznę finansową synowi uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości (mieszkania), zapłacą podatek, jeśli tak, to jaki i w jakiej wysokości
  3. czy podatek od darowizny pieniędzy zapłaci obdarowany, jeśli tak, to jaki i w jakiej wysokości?

Wariant II:

  1. czy od sprzedaży jednej nieruchomości zapłacą podatek, jeśli tak, to jaki i w jakiej wysokości
  2. czy od przekazania mieszkania synowi w formie darowizny zapłacą podatek, jeśli tak, to jaki i w jakiej wysokości oraz czy podatek ten zapłaci syn, jeśli tak, to jaki i w jakiej wysokości
  3. czy syn sprzedając darowane mieszkanie o upływie 12 miesięcy od otrzymania darowizny zapłaci podatek, jeśli tak, to jaki i w jakiej wysokości?

Powyższe postanowienie odnosi się do części zapytania dotyczącej podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z treścią art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z treści złożonego zapytania wynika, iż Państwo Irena i Zbigniew R. są właścicielami dwóch nieruchomości: budynku mieszkalnego oraz nieruchomości lokalowej.

Podatnicy mają zamiar:

  1. sprzedać posiadany lokal mieszkalny i przekazać uzyskane ze sprzedaży środki pieniężne w drodze darowizny synowi bądź
  2. przedmiotowy lokal mieszkalny podarować synowi.

Dokonując oceny stanowiska Podatnika, tut. organ podatkowy wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

W świetle powyższego przepisu, stanowisko Państwo Ireny i Zbigniewa R. w sprawie braku obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn od darowizny środków pieniężnych bądź darowizny nieruchomości lokalowej na rzecz syna jest prawidłowe. Obowiązek podatkowy ciąży tylko na osobie obdarowanego niezależnie od tego, czy przedmiotem darowizny są pieniądze czy też nieruchomość lokalowa, stąd w przypadku wystąpienie podatku od darowizny będzie on obciążać jedynie nabywcę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi.

W myśl art. 14b § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Zgodnie zaś z treścią art. 14b § 2 ww ustawy, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14a § 5 ustawy Ordynacja Podatkowa. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z treścią art. 236 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. 2005r.Nr 8 po. 60 ze zm.) na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do treści art. 222 w związku z treścią art. 239 ustawy Ordynacja Podatkowa, zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać az zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające ie.

Jeżeli zażalenie nie spełnia warunków wynikających z wyżej cytowanych przepisów, organ oławczy, zgodnie z treścią art. 228 § 1 pkt 3 ustawy Ordynacja Podatkowa, pozostawia alenie bez rozpatrzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj