Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PD-P/423-4/07
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-P/423-4/07
Data
2007.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
podnoszenie kwalifikacji


Pytanie podatnika
Czy koszt studiów podyplomowych częściowo dofinansowanych przez Spółdzielnię będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej przez zakład działalności


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) w związku z wnioskiem z dnia 27 lutego 2007 r. (data złożenia w tutejszym urzędzie 28.02.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Spółdzielni zawarte we wniosku nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 28 lutego 2007 r. (data złożenia w tutejszym urzędzie) Spółdzielnia zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółdzielnia przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia zatrudnia pracownika na stanowisku członek zarządu, który studiuje na Politechnice Krakowskiej na kierunku zarządzanie BHP. Koszt studiów podyplomowych jest częściowo dofinansowany przez Spółdzielnię. Zakład pracy nie skierował podatnika na studia podyplomowe.

Pismem z dnia 23.05.2007 r. (data złożenia w tut. urzędzie 24.05.2007 r.) Spółdzielnia uzupełniła zapytanie informując, że osoba studiująca jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. W zakresie czynności wyżej wymienionego pracownika jest wykonywanie spraw związanych z nadzorowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy w Spółdzielni.

W związku z powyższym Spółdzielnia zwraca się do tut. organu podatkowego o wyczerpujące zajęcie stanowiska w sprawie :
czy koszt studiów podyplomowych częściowo dofinansowanych przez Spółdzielnię będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej przez zakład działalności.

Zdaniem Spółdzielni kierunek studiów zarządzanie BHP nie wykazuje bezpośredniego związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych na stanowisku członka zarządu. Zatem koszt częściowo dofinansowanych przez zakład studiów podyplomowych o tym kierunku nie ma bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością i osiągniętym przychodem.

Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 08.05.2007 r. (data wpływu 09.05.2007 r.) Nr PF/1807/2007 poprzez złożenie oświadczenia, że w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółdzielnię Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich informuje:

Stosownie do postanowień zawartych w przepisach art. 15 ust. 1 z dnia 15.02.1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust. 1. Aby określony wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, muszą zaistnieć trzy przesłanki:
musi on zostać poniesiony przez podatnika,
musi być poniesiony w określonym celu, którym jest osiągnięcie przychodów,
nie może być wymieniony w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów – art. 16 ust. 1 cyt ustawy.

Wykładnia gramatyczna art. 15 ust. 1 i art. 16 wskazuje, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich (niewyłączonych w katalogu art. 16) kosztów, pod tym warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, oraz że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Od istnienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem zależy zatem możliwość zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Ocena czy w konkretnym przypadku pomiędzy poniesieniem kosztu zwiazanego z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwością uzyskania przychodów zachodzi związek przewidziany w art. 15 ust. 1 winna doprowadzić do ustalenia, czy poniesiony wydatek przyczynił się lub mógł się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. W omawianym przepisie ustawodawca nie stawia wprost wymogu, by poniesiony wydatek przyniósł określony przychód, lecz był poniesiony w celu jego osiągnięcia. Koszty ponoszone przez Spółdzielnię należy więc oceniać pod kątem ich celowości tj. dążenia do uzyskania przychodów, a nie niezbędności i rezultatu, jakie przyniosły w postaci konkretnych przychodów. Zatem kosztem uzyskania przychodów mogą być również uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością Spółdzielni, kóra przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła.

Katalog art. 16 ustawy o podatku od osób prawnych wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów nie wymienia wydatków ponoszonych na rzecz pracownika z tytułu świadczeń na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zatem jeżeli nowe kwalifikacje są potrzebne, lub mają być wykorzystane w przyszłości i mają lub mogą mieć związek z osiąganymi przez nią przychodami to poniesione w tym celu wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Generalnie można przyjąć, że podnoszenie kwalifikacji pracowniczych ma wpływ na osiągane przez firmę przychody i może być zakwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu związany z kosztami ogólnymi działalności Spółdzielni.

Wybrany kierunek kształcenia zarządzanie BHP jest zgodny z rodzajem wykonywanejprzez zatrudnionego pracy, ponieważ pracownik zajmuje się nadzorowaniem bezpieczeństwa i higieną pracy w Spółdzielni. Wydatki związane ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności na kierunku zarządzanie BHP mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz osiąganym przychodem. Zdobytą wiedzę pracownik może wykorzystać na zajmowanym stanowisku pracy, dlatego też pracodawca może zaliczyć poniesione na ten cel wydatki w koszty uzyskania przychodu.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast zgodnie z art. 14b § 2 tej ustawy wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie zgodnie z art. 222 ustawy w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj