Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/423-57/06/33897
z 21 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/423-57/06/33897
Data
2006.04.21



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz
inwestycje w środkach trwałych
koszty uzyskania przychodów
najem
potrącalność kosztów
remont środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy nakłady ponoszone przez podatnika z tytułu opłat czynszowych najmowanego budynku, w którym podatnik dokonuje prac remontowych i adaptacyjnych, stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, czy też z chwilą uzyskania pierwszego przychodu w związku z użytkowaniem przedmiotowego budynku.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku bez znaku z dnia 6.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 8.02.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odpowiedzi na pytanie drugie przedstawione we wniosku stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny. Podatnik jest najemcą budynku, w którym obecnie dokonuje prac remontowych i adaptacyjnych. Budynek ten przygotowany jest dla celów zwiększenia rozmiarów przedsiębiorstwa podatnika. Po zakończeniu robot budynek będzie wykorzystywany przez podatnika na prowadzenie działalności gospodarczej. Obecnie w związku z prowadzeniem prac przygotowawczych, w obiekcie tym nie jest prowadzona jeszcze działalność i co za tym idzie nie powstają jeszcze przychody związane z prowadzeniem działalności w tym miejscu. Jednakże podatnik dokonuje już zapłaty za poszczególne miesiące z tytułu czynszu najmu. Na gruncie przedstawionego stanu faktycznego podatnik formułuje dwa zapytania, zapytanie pierwsze zawarte we wniosku dotyczy kwestii czy nakłady ponoszone przez podatnika z tytułu opłat czynszowych stanowią koszt uzyskania przychodów, czy też stanowią nakłady na inwestycję w obcym środku trwałym. Zapytanie drugie związane jest z zapytaniem pierwszym - jeżeli wydatki z tytułu opłat czynszowych stanowią koszt uzyskania przychodów, to w którym momencie uzyskają one taki charakter, czy w momencie ich poniesienia, czy też z chwilą uzyskania pierwszego przychodu w związku z użytkowaniem przedmiotowego budynku. Podatnik wskazuje, że czynsz najmu nie może być zaliczony do kosztów ulepszenia środka trwałego, zdaniem podatnika kwoty uiszczane z tytułu opłat czynszowych stanowią koszt uzyskania przychodów, który podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów tego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy zostanie osiągnięty przychód przy wykorzystaniu modernizowanego obiektu. W uzasadnieniu stanowiska podatnik powołuje przepisy art. 15 ust. 1 i 4, art. 16g ust. 1 pkt 7 ust. 4 i 13 ustawy o podatku dochodowym do osób prawnych.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że w związku z tym, że ww. zapytania podatnika dotyczą w istocie dwóch różnych kwestii odpowiedź Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego zawarto w dwóch odrębnych postanowieniach, w niniejszym postanowieniu odniesiono się do drugiego zapytania podatnika zawartego we wniosku.
Zdaniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego (uzasadnienie stanowiska organu podatkowego zawarto w odpowiedzi na zapytanie pierwsze zawarte we wniosku) przedmiotowe wydatki nie powinny być zaliczane do inwestycji w obcym środku trwałym, gdyż są związane z utrzymaniem nieruchomości i nie wpływają w żaden sposób na ulepszenie najmowanego budynku.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z art. 15 ust. 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
W ocenie tut. Organu brak jest dostatecznych przesłanek by w oparciu o przepis art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki poniesione na opłacenie czynszu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy zostanie uzyskany przychód przy wykorzystywaniu modernizowanego obiektu. Ponieważ ww. kosztu nie można powiązać z konkretnym przychodem z działalności handlowej prowadzonej w przedmiotowym budynku należy, podobnie jak inne wydatki związane z utrzymaniem budynku np. dotyczące zużycia energii, wody, wywozu nieczystości, zaliczyć go do kosztów bieżącej działalności Spółki i potrącić w roku, w którym został faktycznie poniesiony.
W związku z powyższym nie potwierdzono stanowiska podatnika zawartego we wniosku.

Niniejsza interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj