Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim
1414/DP/415-9/07/KK
z 22 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1414/DP/415-9/07/KK
Data
2007.05.22



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
ulga budowlana
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących przepisów zobowiązany jestem do zwrotu odliczeń wydatków związanych z dużą ulgą budowlaną z lat 1997-2004 w momencie darowizny budynky mieszkalnego synowi?


Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim po analizie wniosku podatnika z dnia 12 marca 2007r., uzupełnionego pismem z dnia 15 maja 2007r., w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego:

postanowiłuznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Maz. wpłynął wniosek w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Pana ... zam. Nowy Dwór Maz. W związku ze stwierdzeniem formalnych braków w złożonym wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim, w dniu 10 maja 2007r. w trybie art. 169 ustawy Ordynacja podatkowa wezwał podatnika do jego uzupełnienia. Podatnik uzupełnił wniosek w dniu 15 maja 2007r., przedstawiając wyczerpująco stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że: w latach 1998-2004 podatnik dokonywał odliczeń od podatku wydatków na cele mieszkaniowe w ramach tzw. „dużej ulgi budowlanej” – budowę budynku mieszkalnego (pozwolenie na budowę domu mieszkalnego z dnia 2.07.1996r. nr Arch. 7351/55/96). Od połowy 2005r. syn podatnika zasiedlił parter wybudowanego domu wraz z rodziną. W dniu 10.10.2005r., na wniosek podatnika, Starostwo Powiatowe decyzją nr 504/2005 dopisało do inwestorów syna.

Obecnie Pan ... wraz z małżonką ma zamiar dokonać darowizny w/w budynku mieszkalnego na rzecz syna. W związku z faktem darowizny podatnik wnosi o wyjaśnienie czy powinien zwrócić kwotę ulgi, z której skorzystał w ramach budowy budynku mieszkalnego.

Pytanie podatnika:„Czy w świetle obowiązujących przepisów zobowiązany jestem do zwrotu odliczeń wydatków związanych z „dużą ulgą budowlaną” z lat 1997-2004 w momencie darowizny budynku mieszkalnego synowi?” Zdaniem podatnika – w myśl art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wg stanu obowiązującego do 2001r.) – w przypadku przekazania w drodze darowizny budynku mieszkalnego na rzecz syna, podatnik nie jest zobowiązany do zwrotu kwoty ulgi budowlanej.

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia zdarzenia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim wyjaśnia:

Nie kwestionując prawa podatnika do odliczania od dochodu wydatków w ramach tzw. „dużej ulgi budowlanej” Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Maz. stwierdza, że w świetle przepisu art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Powyższy przepis nakazuje więc doliczanie stosownych kwot do dochodu (przychodu) należnego za rok, w którym wystąpiły okoliczności w nim wymienione. Należy jednak zwrócić uwagę, iż w sytuacji podatnika nie wystąpiły okoliczności wymienione w przepisie art. 27a ust. 13 pkt 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Pan ...:- nie wycofał ze spółdzielni wniesionego wkładu, - nie zmienił w całości przeznaczenia lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy, - po roku, w którym dokonał odliczeń, nie otrzymał zwrotu odliczonych wydatków, - nie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej.

Przepisy prawa podatkowego nie przewidują sytuacji, w której należałoby zwrócić kwotę ulgi w przypadku przekazania darowizny wybudowanego domu na rzecz osoby trzeciej. Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że podatnik nie jest zobowiązany do zwrotu odliczeń wydatków poniesionych w związku z budową budynku mieszkalnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim informuje, iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

W myśl art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w § 5 tego artykułu. Zgodnie z art. 236 § 1 i 2 pkt. 1 w związku z art. 14 § 4a ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. W myśl art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj