Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-44081/22/AD/05
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-44081/22/AD/05
Data
2005.09.23



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
refakturowanie
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Dotyczy refakturowania kosztów energii elektrycznej, energii cieplnej, ścieków, zimnej wody i pozostałych mediów.


DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 i art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z 6 lipca 2005r. , Nr PP/ 443-89-1 / 05, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, w sprawie podatku od towarów i usług, utrzymuje w mocy zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 5 maja 2005r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie refakturowania kosztów energii elektrycznej, energii cieplnej, ścieków, zimnej wody i pozostałych mediów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wspólnotę Lokalową przy ul. ...................tworzą właściciele lokali handlowych, w których prowadzą działalność gospodarczą oraz Gmina.............., której udział w nieruchomości wspólnej wynosi 65,3%. Zarówno właściciele lokali jak i sama Wspólnota są zarejestrowanymi podatnikami VAT.

Faktury za media wystawiane są przez podmioty zewnętrzne na Wspólnotę Lokalową. Następnie koszty te są „refakturowane" na poszczególnych właścicieli wg ich udziałów w nieruchomości wspólnej oraz na podstawie odczytów energii. Wspólnota wykazuje w rozliczeniach podatek VAT naliczony oraz należny. Umowa zawarta pomiędzy refakturującym apodmiotem, na którego wystawiane są te faktury przewiduje taki sposób rozliczeń. Ponadto do refakturowanych usług nie jest doliczana marża.

Podatnik zadał następujące pytania:

- czy prawidłowe jest refakturowanie tych usług za pomocą faktur VATdoliczając do ceny netto zakupu podatek VAT, czy też należy wystawić noty księgowe,

- czy w związku z tym do zaliczki eksploatacyjnej na utrzymanie części wspólnej (ochrona, ubezpieczenie, usługi remontowe, sprzątanie) należy doliczyć podatek VAT.

Zdaniem Podatnika prawidłowo dokonuje refakturowania usług wystawiając faktury VAT, nie zaś noty księgowe.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego pismem z dnia 6 lipca 2005r., Nr PP/ 443-89-1 / 05 wydał postanowienie, w którym uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Jego zdaniem członkowie wspólnoty, poprzez zapłatę zaliczek na utrzymanie części wspólnej nieruchomości, jak i poszczególnych lokali, nie dokonują sprzedaży na rzecz samych siebie. Stroną umów o dostawę mediów co do zasady jest wspólnota. Nie mamy tu do czynienia ze sprzedażą bądź odsprzedażą usług. Brak jest wiec uzasadnienia do refakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą i jej członkami.

Podatnik na powyższe postanowienie złożył zażalenie z dnia 17 lipca 2005r., uzupełnione pismem z dnia 10 sierpnia 2005r. Jego zdaniem Wspólnota Lokalowa postępuje prawidłowo, zachowując przy tym zasady refakturowania przyjęte w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Strona uważa, iż wyjaśnienie w sprawie refakturowania zawarte w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 23 grudnia 2003r., dotyczy wyłącznie wspólnot mieszkaniowych, a nie lokalowych. Zarzuca, iż organ pierwszej instancji nie rozpatrzył wnikliwie możliwości refakturowania przyjmując za „pewną" wykładnię wyżej powołanego pisma. Ponadto zdaniem Strony postanowienie narusza zasadę neutralności podatku VAT, ponieważ członkowie wspólnoty nie mają możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie w/w usług.

Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. Nr 8 poz. 60)- Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów orazTrybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Pismem z dnia 23 grudnia 2003r., Nr PP1-811/912/03/JW., skierowanym do dyrektorów wszystkich izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej, Ministerstwo Finansów wyjaśniło zasady rozliczania wspólnot mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r., Nr 80, poz. 903) samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej „lokalami",mogą stanowić odrębne nieruchomości. Natomiast w myśl art. 6 w/w ustawy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Powyższe oznacza, iż w skład „wspólnoty mieszkaniowej" mogą wchodzić lokale mieszkalne, ale także lokale o przeznaczeniu innym niż na cele mieszkaniowe. Należy zatem uznać, iż wyjaśnienie zawarte w powołanym piśmie dotyczy zarówno wspólnot „mieszkaniowych" jak i wspólnot „lokalowych".

Po dniu 1 maja 2004r., zgodnie z ustawą z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz.. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są, w myśl art. 15 ustawy, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (...) również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. W świetle powyższego sytuacja wspólnot mieszkaniowych w zakresie rozliczania się z ich członkami pozostaje bez zmian w stosunku do stanu prawnego sprzed 1 maja 2004r.

Zatem zaliczki, wpłacane przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów utrzymania poszczególnych lokali oraz na pokrycie kosztów zarządu częścią wspólną nieruchomości nie stanowią obrotu, o którym jest mowa w art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Kwoty powyższe nie podlegają ustawie o VAT ponieważ członkowie wspólnoty nie mogą dokonywać sprzedaży na rzecz samych siebie. Wprawdzie wspólnota mieszkaniowa może być zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, jednakże dotyczy to tylko sytuacji kiedy wspólnota wykonuje czynności na rzecz osób trzecich.W związku, z tym brak jest uzasadnienia do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą i jej członkami.

Powoływane w zażaleniu przez Wspólnotę orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczyły spraw o innym stanie faktycznym oraz prawnym, zatem rozwiązania przyjęte w tych orzeczeniach nie mogą mieć zastosowania w przedmiotowej sprawie. Zarzut naruszenia zasady neutralności podatku VAT uznaje się za bezpodstawny, gdyż organypodatkowe nie mogą dokonać oceny czy dany przepis prawny narusza powyższą zasadę, a jedynie dokonują jego interpretacji.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na podstawie art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002r.Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze. zm.) na decyzję przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, którą wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 30 dni od dnia otrzymania mniej szef decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj