Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-5/07
z 25 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-5/07
Data
2007.06.25



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
deklaracje
inwestycje
nakłady
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
rozbudowa budynku
wynajem


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy sposobu rozliczania w deklaracji dla podatku od towarów i usług nakładów inwestycyjnych związanych z rozbudową budynku przeznaczonego pod wynajem, a mianowicie: czy inwesując w rozbudowę firmy można dokonać w deklaracji dla podatku VAT rozliczeń w zakresie kwot podatku naliczonego VAT wynikających z faktury? Czy można kumulować i w jakim okresie kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne miesiące rozliczeniowe?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem Spółki z dnia 14.04.2007 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 14 kwietnia 2007 roku Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego między innymi w podatku od towarów i usług.

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny:

W swoim wniosku Spółka zwróciła się z zapytaniem dotyczącym sposobu rozliczania w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT, nakładów inwestycyjnych związanych z rozbudową budynku przeznaczonego pod wynajem, a mianowicie:
1.czy inwestując w rozbudowę firmy może dokonywać w deklaracjach dla podatku od towarów i usług rozliczeń w zakresie kwot podatku naliczonego VAT wynikających z faktury ?
2.czy może kumulować i w jakim okresie kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne miesiące rozliczeniowe ?

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia co następuje:Zasady odliczania i zwrotu podatku określają między innymi przepisy art. 86 i art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.), oraz przepisy wykonawcze do ustawy tj. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) oraz rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).ęłęó Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupach towarów i usług. w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny, przy zachowaniu ograniczeń wymienionych w art. 88 ustawy VAT oraz ogólnych zasad dokonywania odliczenia.Jeżeli podatnik prowadzi sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną jednocześnie, to zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT jest obowiązny do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Ad. 1.
Obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z prowadzoną inwestycją przysługuje w terminie określonym w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy VAT, tj. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny przy zastosowaniu ograniczeń, o których mowa powyżej. Jeżeli podanik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10 pkt 1 to zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy VAT może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Ad. 2.
W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Z przepisu tego wynika, że podatnik ma prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy, w terminach określonych w art. 87 ust 2 i 3 ustawy, ewentualnie w terminach, o których mowa w art. 87 ust. 6 ustawy VAT lub też ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe.Przepisy ustawy o VAT nie ograniczają podatnikowi możliwości wykazywania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na miesiąc następny, nie wskazują okresu, w którym skumulowana nadwyżka podatku naliczonego nad należnym winna być wykazana do zwrotu.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku tutejszy organ podatkowy uznał stanowisko Spółki za prawidłowe.

Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, że interpretacja w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący w dniu wystąpienia o interpretację, zmiana którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1. Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 ustawy w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj