Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-44081/10/AD/06
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-44081/10/AD/06
Data
2006.09.29


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
czasopisma
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jednostka zadała pytanie, czy przy dostawie czasopism, zarówno z dołączonym gadżetem, jak i bez niego, uprawniona jest do stosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%, przy zachowaniu warunków określonych przez przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)?


DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 i art. 233 §1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z 28 czerwca 2006r., Nr PP/443-24-2-2-GK/06, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, w sprawie podatku od towarów i usług, utrzymuje w mocy zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 24 marca 2006r. Jednostka zwróciła się do organu podatkowego I instancji z wnioskiem o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i sprzedaży czasopism. W celu uatrakcyjnienia oferty dołącza do części sprzedawanych czasopism różnego rodzaju towary, które są wytwarzane metodami poligraficznymi oraz metodami innymi niż poligraficzne. Natomiast część nakładu dostępna jest w sprzedaży bez dodatku. Cena czasopisma z dołączonym gadżetem jest wyższa od ceny czasopisma bez niego, przy czym różnica w cenie nie odzwierciedla ceny nabycia tych dodatków.

Praktyka ta ma służyć zwiększeniu ilości sprzedawanych czasopism. Spółka zaznacza, iż nie prowadzi ewidencji osób, którym dodatki (towary) są przekazywane.

W związku z powyższym Jednostka zadała pytanie, czy przy dostawie czasopism, zarówno z dołączonym gadżetem, jak i bez niego, uprawniona jest do stosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%, przy zachowaniu warunków określonych przez przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W jej opinii zastosowanie stawki podatku 7 % jest prawidłowe.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu wydał postanowienie z dnia 28 czerwca 2006r., nr PP/443-24-2-2-GK/06, w którym uznał stanowisko podatnika w części za nieprawidłowe.

Zdaniem organu podatkowego I instancji, w przypadku dostawy czasopism z dodatkiem dojdzie faktycznie do dwóch odrębnych odpłatnych dostaw towarów- czasopisma oraz dodatku, a dla ustalenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług należy posłużyć się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług. Uznał zatem, iż Spółka prawidłowo stosuje stawkę podatku 7% do odpłatnej dostawy czasopism zarówno z dodatkiem jak bez niego, o ile zachowane są warunki określone w ustawie dla zastosowania tej stawki podatku. W przeciwnym wypadku dostawa towaru stanowiącego dodatek, winna być opodatkowana właściwą dla tego towaru stawką podatku.

Pełnomocnik Spółki, nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem, złożył na postanowienie organu I instancji zażalenie.

Zaskarżonemu postanowieniu zarzucono błędną interpretację art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, poprzez przyjęcie, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z odpłatnym przekazaniem gadżetów. Ponadto wskazano naruszenie prawa procesowego, w szczególności art. 122 Ordynacji podatkowej, poprzez niedokładne rozpatrzenie stanu faktycznego. Zdaniem pełnomocnika Spółki dołączenie gadżetu do czasopisma, ma na celu uatrakcyjnienie sprzedaży samego czasopisma, a nie odpłatną dostawę gadżetu.

Wobec powyższych argumentów pełnomocnik Spółki wnosi o zmianę postanowienia organu I instancji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, po rozpoznaniu zażalenia zważył, co następuje:

Na wstępie zaznaczyć należy, iż postanowienie będące przedmiotem zażalenia wydane zostało w związku z pytaniem Spółki dotyczącym stawki podatku od towarów i usług mającej zastosowanie przy w/w dostawach towarów. Rozstrzygnięcie organu podatkowego I instancji w tym zakresie nie jest przez Spółkę kwestionowane. Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu potwierdza prawidłowość tego rozstrzygnięcia.

Natomiast zarzuty pełnomocnika Spółki odnoszące się do naruszenia przepisów art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 122 Ordynacji podatkowej - nie zasługują na uwzględnienie.

Spółka, w celu uatrakcyjnienia oferty dołącza do sprzedawanych czaspopism różnego rodzaju gadżety. Jednocześnie w sprzedaży dostępne są czasopisma bez dołączonego dodatku. Nabywca może skorzystać z dwóch różnych opcji zakupu, jednakże cena czasopisma z dodatkiem jest wyższa od ceny czasopisma bez dodatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż w tej sytuacji można mówić o odpłatnej dostawie towaru stanowiącego dodatek. Nie ma tu znaczenia, czy różnica w cenie czasopisma z dodatkiem i bez obejmuje kwotę będącą ceną nabycia towaru stanowiącego dodatek. Nawet jeżeli różnica ta pokrywa jedynie różnice w kosztach foliowania, transportu czy magazynowania, to nie ulega wątpliwości, że koszty te pojawiają się właśnie w związku z dostawą gadżetu. O nieodpłatnym przekazaniu towarów można by było mówić jedynie w przypadku, gdyby ceny czasopism z dodatkiem i bez były jednakowe.

Niezależnie od powyższego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu nie miał obowiązku w zaskarżonym postanowieniu Nr PP/443-24-2-2-GK/06, szerzej odnosić się do kwestii odpłatności dostaw towarów będących dodatkami do gazet. Ustalenia w tym zakresie nie mają bowiem wpływu na prawidłowość rozstrzygnięcia w sprawie zastosowania odpowiednich stawek podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

Decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji. Na podstawie art. 53 § 1 i art. 54 §1 ustawy z 30 sierpnia 2002r.- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze. zm.) na decyzję przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, którą wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 30 dni od dnia otrzymania niniejszej decyzji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj