Interpretacja Urzędu Skarbowego w Proszowicach
PP-443/23/2005
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/23/2005
Data
2006.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Proszowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji


Słowa kluczowe
aport
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorcy, poprzez utworzenie spółki jawnej, do której wniesie on wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, skutkować będzie tym, że spółka ta wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki tego jednoosobowego przedsiębiorcy?Czy utworzona przez jednoosobowego przedsiębiorcę spółka jawna będzie następcą tworzącego tę spółkę przedsiębiorcy?Czy nowo utworzona spółka jawna będzie mieć prawo do uwzględnienia w jej rozliczeniach z tytułu podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z ostatniej deklaracji jednoosobowego przedsiębiorcy?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 07.11.2005 r. (data wpływu 10.11.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 22.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług – tj z zapytaniem dotyczącym wyjaśnienia kwestii:
- czy przekształcenie Z.P.-H. ... poprzez utworzenie spółki jawnej , do której wniesie on wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, skutkować będzie tym, ze spółka ta wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki ..., jako jednoosobowego przedsiębiorcy, prowadzącego działalność w ramach Z.P.-H. „...„ , gdyż do takiego przekształcenia będzie stosowany art. 93 a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.)
- utworzona przez ... spółka jawna pod nazwą „...„ Producent Papierów Higienicznych - ... Sp. J. będzie następcą przekształconego jednoosobowego Z.P.- H. „...„ ... Drugim wspólnikiem tej spółki będzie ... sam dalej nie będzie prowadził działalności gospodarczej. Będzie występował jako wspólnik nowo powstałej spółki jawnej, która stanie się podatnikiem VAT w miejsce ..., jako jednoosobowego przedsiębiorcy gdyż do takiego przekształcenia nie będzie stosowany art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./.
- nowo utworzona spółka jawna pod nazwą „...„ Producent Papierów Higienicznych .... Sp. J. będzie mieć prawo do uwzględnienia w jej rozliczeniach z tytułu VAT nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowej ..., jako jednoosobowego przedsiębiorcy.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Stronę i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach wyjaśnia:
Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej tytułem wkładu do spółki osobowej skutkujące sukcesją praw i obowiązków podatkowych zostało uregulowane w art. 93a § 2 pkt 2 w zw. z art. 93 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.). Z treści tych przepisów wynika, iż spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje odpowiednio we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki tej osoby. Oznacza to między innymi, że spółka jawna, do której osoba wniosła aportem przedsiębiorstwo prowadzone we własnym imieniu i na swój rachunek, przejmuje w pełnym zakresie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokumentów potwierdzających nabycie towarów i usług przez osobę fizyczną pod warunkiem, że towary i usługi te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do przeniesienia nadwyżki kwoty podatku naliczonego nad należnym będzie podlegało sukcesji na podstawie art. 93a ustawy ordynacja podatkowa, a co za tym idzie spółka jawna która będzie następcą przekształconego przedsiębiorstwa osoby fizycznej, wstąpi w prawa przysługujące temu przedsiębiorcy w zakresie podatku VAT po spełnieniu następujących warunków:
- przedmiotem aportu będzie całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c. z wszystkimi jego składnikami
- wniesienie przez osobę fizyczna prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa w postaci aportu do spółki jawnej nastąpi przed likwidacją działalności gospodarczej prowadzonej przez tę osobę fizyczną
- nowopowstała spółka nie mająca osobowości prawnej dokona zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług /VAT-R/ na podstawie którego zostanie zarejestrowana jako podatnik VAT i otrzyma numer identyfikacji podatkowej NIP.
- stanowiące przedmiot sukcesji, prawo do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przysługiwało podatnikowi /osobie fizycznej/ przed wniesieniem przedsiębiorstwa aportem.

Powyższa interpretacja
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Proszowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj