Interpretacja Urzędu Celnego II w Łodzi
362000-RPA-9105-23/06/AL
z 15 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
362000-RPA-9105-23/06/AL
Data
2007.01.15



Autor
Urząd Celny II w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
handlowiec zarejestrowany
nabycie wewnątrzwspólnotowe
napoje alkoholowe
terminowość zapłaty podatku


Pytanie podatnika
Jaki jest termin płatności akcyzy i czy jest on liczony oddzielnie dla każdego nabycia wewnątrzwspólnotowego, czy też obejmuje zapłatę miesięczną wg. deklaracji?


Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r., Dz. U. Nr 8, poz. 60 i zm.) w związku z zapytaniem podatnika z dnia 31.10.2006r. Naczelnik Urzędu Celnego II w Łodzi uznaje stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku - pytanie nr 3 - za prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny: Spółka z o.o. „E-P” współpracuje z firmami bułgarskimi, będącymi producentami i dostawcami win. Spółka kontynuując realizacje kontraktów na dostawy do Polski win od bułgarskich kontrahentów będzie funkcjonowała jako zarejestrowany handlowiec.

Pytanie podatnika nr 3: Jaki jest termin płatności akcyzy i czy jest on liczony oddzielnie dla każdego nabycia wewnątrzwspólnotowego, czy też obejmuje zapłatę miesięczną wg. deklaracji?

Stanowisko podatnika: W związku z nabyciem towarów zharmonizowanych na nabywcy- E-P Sp. z o.o. ciąży obowiązek podatkowy (art. 6 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym) powstający z chwilą przyjęcia towarów zharmonizowanych. Zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym Spółka będzie zobowiązana do uiszczenia wpłat kwoty akcyzy nie później niż 25 dnia po dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy tj. w dniu wprowadzenia na magazyn towarów akcyzowych. Uiszczona kwota akcyzy, będąca kwotą 100% podatku akcyzowego pomniejszonego o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy, wpłaconą w celu uzyskania tych znaków (art. 19 ust.4 ustawy o podatku akcyzowym) rozumiana jest w świetle art. 19 pkt 2 jako wstępna wpłata akcyzy.

Odpowiedź: W myśl art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym, opodatkowaniu akcyzą podlegają: m.in. nabycie wewnątrzwspólnotowe. Art. 39 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym stanowi, iż obowiązek podatkowy dla zarejestrowanego handlowca powstaje z dniem nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Dodatkowo ustawodawca określił, jaki moment należy przyjąć za dzień nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez zarejestrowanego handlowca. W myśl art. 39 ust. 4 za datę nabycia uważa się dzień, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane zostały wprowadzone na miejsce określone w zezwoleniu, o którym mowa w art. 38 pkt 4. Data odbioru tych wyrobów powinna być określona, zarówno na dokumencie ADT, jak również w ewidencji nabywanych wyrobów akcyzowych. Przepisy ustawy o podatku akcyzowym nie wprowadzają szczególnych zasad rozliczania podatku akcyzowego przez zarejestrowanego handlowca. Tym samym jest on obowiązany do rozliczania podatku na zasadach określonych w art. 18-19 ustawy. W związku z powyższym zarejestrowany handlowiec jest przede wszystkim zobowiązany do uiszczenia wpłat dziennych. Wpłaty dzienne za poszczególne dostawy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych powinny być dokonywane nie później niż 25 dnia po dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Następnie dokonane wpłaty dzienne z uwzględnieniem ewentualnych pomniejszeń, o których mowa w ust. 4 art. 19 ustawy powinny być rozliczone przez zarejestrowanego handlowca w deklaracji podatkowej AKC-3 zh składanej wraz z odpowiednim załącznikiem do 25-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który składana jest deklaracja na prowadzenie działalności jako zarejestrowany handlowiec.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji. Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie. Postanowienie, na które służy zażalenie Strona może złożyć do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj