Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-443/37/2007
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/37/2007
Data
2007.06.06



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
korekta podatku
nadwyżka podatku naliczonego
zwiększenie podatku naliczonego
zwrot bezpośredni


Pytanie podatnika
Od kiedy rozpoczyna bieg 60 dniowy termin zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym- czy od daty złożenia deklaracji pierwotnej czy od daty złożenia korekty deklaracji?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika ( data wpływu do tutejszego Urzędu 26.03.2007r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm. ) informuję, że stanowisko wnioskującego wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.03.2007r. wpłynął do Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie wniosek XYZ S.A. ( pismo znak ... z dnia 22.03.2007r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Zapytanie wnioskującego sprowadza się do tego, od kiedy rozpoczyna bieg 60 dniowy termin zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym ( od daty złożenia deklaracji pierwotnej czy korekty deklaracji ), jeżeli spełnia warunki określone w ustawie tj. różnica podatku podlegająca zwrotowi nie przekracza 22 % wartości obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22% i podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które są zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W ocenie wnioskującego zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm. ) termin zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym wynosi 60 dni od daty złożenia deklaracji. Powyższy termin zwrotu VAT należy liczyć od daty złożenia pierwotnej deklaracji VAT-7, a dopiero różnicę w kwocie VAT do zwrotu ( in plus ) wynikającą z deklaracji korygującej należy zwracać w terminie 60 dni od daty złożenia deklaracji korygującej.

Korekty deklaracji ( in minus ) powinny być uwzględniane od razu poprzez pomniejszenie kwoty do zwrotu wynikającej z deklaracji pierwotnej. Wydłużenie terminu zwrotu VAT naliczonego z powodu złożenia korekty deklaracji VAT-7 byłoby rodzajem sankcji, nie wynikającej z przepisów prawa.

Po przeanalizowaniu stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ) z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Z w/w unormowania wynika, iż termin na dokonanie zwrotu wiąże się z faktem złożenia przez podatnika rozliczenia oraz koniecznością sprawdzenia przez organ podatkowy, czy rozliczenie to jest prawidłowe.

Ustawodawca wprost określa w art. 87 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, że termin zwrotu liczony jest od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.

Korekta deklaracji jest zatem nowym rozliczeniem danego okresu i od jej złożenia można dopiero na nowo liczyć termin zwrotu.

Gdyby przyjąć pierwotny termin jako właściwy dla dokonania zwrotu mogłaby zaistnieć sytuacja, w której podatnik składa korektę deklaracji np. w dniu poprzedzającym termin zwrotu.

W takim przypadku organ podatkowy praktycznie pozbawiony zostałby możliwości sprawdzenia przed dokonaniem zwrotu prawidłowości takiej deklaracji.

Podatnik musi więc liczyć się z faktem, że złożenie korekty deklaracji VAT-7 przed otrzymaniem zwrotu z pierwotnej deklaracji powoduje, że termin zwrotu liczony będzie na nowo od dnia złożenia skorygowanej deklaracji.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przez wnioskującego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, lub inkasenta, natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art.14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj