Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
DD-P/423-1/07
z 14 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD-P/423-1/07
Data
2007.06.14



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
umowa użyczenia
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 (wyliczony w sposób statystycznyna podstawie cen rynkowych stosowanych przy wynajmie terenu) jest przychodem uzyskanym z gospodarki mieszkaniowej, zaś koszty poniesione na jego utrzymaniesą kosztami gospodarowania zasobem mieszkaniowym, a uzyskany dochód jest zwolnionyz podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Budynek Wspólnoty Mieszkaniowej jest posadowiony na działce wielkości obrysu budynku. Grunt dookoła budynku jest własnością Miasta Poznań i korzystają z niego wszyscy miszkańcy, nie tylko ci którzy tam mieszkają.

Wspólnota zawarła z Miastem umowę użyczenia gruntu na czas nieoznaczony, w związku z tym ponosić będzie wszelkie koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem tego gruntu w stanie niepogorszonym.

Wnoskodawca prosi o potwierdzenie, że przychód uzyskany na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 (wyliczony w sposób statystycznyna podstawie cen rynkowych stosowanych przy wynajmie terenu) jest przychodem uzyskanym z gospodarki mieszkaniowej, zaś koszty poniesione na jego utrzymaniesą kosztami gospodarowania zasobem mieszkaniowym, a uzyskany dochód jest zwolnionyz podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uwzględniając powyższe, stweirdza się co następuje:

Rozstrzygnięcie przedmiotowej kwestii wymaga przedstawienia stosownych unormowań prawnych zawartych w ustawie z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), regulujących powyższe zagadnienie.

Od 1 stycznia 2007r. na mocy wprowadzonego przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006r. Nr 1217, poz. 1589) art. 17 ust. 1 pkt 44, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Uwzględniając charakter opłat w postaci czynszów oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, jako – nie tylko – lokale mieszkalne, ale również pomieszczenia pozostałe i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne do prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów znak DD6-8213438/WK/06/339/391z dnia 22 grudnia 2006r. przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w ww. przepisie należy rozumieć:

    - budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:dźwigi osobowe i towarowe,aparaty do wymiany ciepła,kotłownie i hydrofornie wbudowane,klatki schodowe,strychy, piwnice, komórki, garaże,
    - pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych tj.:budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,kotłownie i hydrofornie wolnostojące,osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
    - urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak:zbiorniki-doły gnilne, szamba,rurociągi i przewody sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, gazoweji ciepłowniczej,sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,budowle inżynieryjne (studnie itp.),budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

W przypadku nieodpłatnego udostępniania nieruchomości do używania, w świetle przepisów art. 12 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, opodatkowaniu podlega potencjalny przychód. Zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 4 u strony korzystającej z nieruchomości (gruntu), w związku z tym, że uzyskuje ona bezpłatne przysporzenie, wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem, w szczególności, ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia. Kosztami uzyskania przychodów u korzystającego z nieruchomości oddanej do używania są między innymi bieżące wydatki obciążające z reguły najemcę bądź dzierżawcę nieruchomości np. koszty związane z utrzymaniem czystości, koszty związane z eksploatacją. Dochód z udostępnienia nieruchomości oblicza się uwzględniając poniesione wydatki, które stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie przepisów podatkowych. Dochodem, zgodnie z zasadą ogólną, jest bowiem nadwyżka przychodów (wartości czynszowej) nad kosztami ich uzyskania. W przypadku Wnioskodawcy dochód pochodzący z umowy użyczenia gruntu jest dochodem powstałymz gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz ww. unormowania prawne, tutejszy organ stwierdza, że prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, gdyż związane z wyżej wymienionymi gruntami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe zgodnie z art. 12 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 wspomnianej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód powstały z nadwyżki takich przychodów nad kosztami ich uzyskania, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, wolny będzie od podatku dochodowego, pod warunkiem, że zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj