Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-1/415/102/06
z 28 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-1/415/102/06
Data
2006.11.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
integracja pracowników
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy wydatki ponoszone na organizację spotkań integracyjnych ze środków obrotowych Spółki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 27.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych odnośnie możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na organizację spotkań integracyjnych ze środków obrotowych spółki, w której jest Pan wspólnikiem stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z treści złożonego wniosku wynika, że jest Pan wspólnikiem spółki komandytowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka, jako pracodawca organizuje imprezy integracyjne dla pracowników, których podstawowym celem jest zintegrowanie pracowników w celu osiągnięcia przez nich lepszych wyników w pracy, co z kolei przekłada się na wzrost wysokości przychodów osiąganych przez Spółkę. Spotkania te finansowane są ze środków obrotowych Spółki i koszty pokrywane są w formie ryczałtu, niezależnie od ilości osóbuczestniczących w tych spotkaniach.

Pytanie Pana dotyczy czy wydatki ponoszone na organizację spotkań integracyjnych ze środków obrotowych Spółki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przepisy prawa podatkowego zawarte w art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 1769 ze zm.) stanowią, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 cytowanej ustawy.
Spółka ma więc prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie poniesione wydatki, jeżeli wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, pod warunkiem że nie zostały sfinansowane z utworzonego Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, co zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym nie miało miejsca.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wydatki poniesione przez spółkę na zorganizowanie spotkań integracyjnych mających na celu zintegrowanie pracowników, a przez to osiągnięcie przez nich lepszych wyników w pracy, przekłada się na wzrost wysokości przychodów osiąganych przez Spółkę.
Istnieje więc pośredni związek pomiędzy wzrostem zaangażowania pracowników w sprawy zakładu pracy, skutkującym wzrostem wydajności, lepszą organizacją pracy, a co za tym idzie- wzrostem przychodu firmy. Zatem wydatki poniesione na organizację spotkań integracyjnych sfinansowane ze środków obrotowych Spółki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
W dacie wydania postanowienia w sprawie będącej przedmiotem niniejszej interpretacji nie toczyło się wobec wnioskodawcy postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj