Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PP/443-5/07
z 28 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-5/07
Data
2007.05.28



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działki
handlowiec
osoby fizyczne
podatek od towarów i usług
zamiar


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż działek użytkowanych rolniczo i przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego na cele przemysłowe ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2007 r., uzupełnionym pismem z dnia 23 maja 2007 r. /data wpływu do Urzędu - 24 maja 2007 r./ o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczącej obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości użytkowanej rolniczo i przeznaczonej w planie zagospodarowania przestrzennego na cele przemysłowe, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 ww ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 3 kwietnia 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który uzupełniono pismem z dnia 23 maja 2007 r.

Jak wynika z przedstawionego w nim stanu faktycznego jesteście Państwo współwłaścicielami gospodarstwa rolnego /współwłasność małżeńska/. Część działek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego /jeden kompleks o łącznej powierzchni 6,05 ha/ w planie zagospodarowania przestrzennego miasta przeznaczonych jest na cele przemysłowe /PBS – przemysł, bazy, składy, magazyny/. Działki te zostały w latach 1994-1995 zakupione od rolników w celu powiększenia gospodarstwa rolnego. W momencie nabycia w planie zagospodarowania przestrzennego miasta Namysłowa działki te były przeznaczone na cele rolnicze. W najbliższym czasie /w związku z przejściem męża na emeryturę/ pragniecie Państwo zakończyć działalność w zakresie rolnictwa i jednorazowo sprzedać ww nieruchomość, która aktualnie jest użytkowana jako grunt orny. Rada Miejska uchwałą podjętą w 2001 r. zmieniła przeznaczenie przedmiotowych działek na teren zabudowy produkcyjnej, baz, składów, magazynów.

W związku z powyższym zwróciliście się Państwo z pytaniem czy jednorazowa sprzedaż tej nieruchomości obciążona jest podatkiem od towarów i usług?

Państwa zdaniem jednorazowa transakcja sprzedaży nieruchomości przeznaczonej w planie miejscowym na cele przemysłowe i aktualnie użytkowanej rolniczo nie jest obciążona podatkiem VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego, udziela następującej informacji.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ww ustawy pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 ww ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest czynność wykonywana:

1/ przez producenta, handlowca, usługodawcę lub osobę wykonującą wolny zawód oraz

2/ w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy.

Wobec powyższego, aby sprzedaż określonego towaru stanowiła czynność wykonywaną w ramach działalności gospodarczej trzeba ustalić, czy spełnione są powyższe warunki czyli, czy została ona dokonana przez podmiot występujący w roli producenta, handlowca, usługodawcy lub osoby wykonującej wolny zawód i czy podmiot ten ma zamiar wykonywać tego typu czynności częstotliwie.

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika bowiem, że w obrocie nieruchomościami ważne jest określenie, czy w związku ze sprzedażą działek podmiot działa jako handlowiec.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie określa co oznaczają pojęcia „handlowiec” i „zamiar”. Zdaniem tut. organu należy zatem posłużyć się definicjami tych pojęć zawartymi w słowniku języka polskiego. Zgodnie z definicją zawartą w Małym Słowniku Języka Polskiego – Wydawnictwo Naukowe PWN – Warszawa 1999 r. – handel, to zorganizowana wymiana dóbr, obrót towarów polegający na kupnie – sprzedaży. Można zatem przyjąć, że określenie „handlowiec” oznacza podmiot, który sprzedaje nabyte w tym celu towary. Natomiast zamiar, zgodnie z definicją zawartą w powyższym słowniku, to określony projekt, pomysł, zamysł, cel.

W świetle powyższego, aby dostawę towarów /lub świadczenie usług/ uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przy niej towary /usługi/ zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Zdaniem tut. organu podatkowego jednorazowa sprzedaż części działek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego /jeden kompleks o łącznej powierzchni 6,05 ha/, nabytych w celu powiększenia gospodarstwa rolnego, które aktualnie są użytkowane jako grunty orne, a w planie zagospodarowania przestrzennego miasta przeznaczone są na cele przemysłowe, nie stanowi działalności gospodarczej. Nic nie wskazuje na to, abyście Państwo, dokonując sprzedaży opisanych działek, działali w charakterze handlowców. Sprzedaż wskazanych przez Państwo działek stanowi wyłącznie wykonywanie przysługującego Państwu prawa własności, a zatem nie oznacza ona wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Z treści wniosku nie wynika, aby czynności te miały stały i zorganizowany charakter, cechujący profesjonalny obrót gospodarczy, co jest warunkiem uznania tych czynności za działalność gospodarczą.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, że jednorazowej sprzedaży działek nie należy traktować jako dokonywanej w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww ustawy i w związku z tym nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego, oceniając przedstawiony przez Państwo stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, iż stanowisko reprezentowane przez Państwo jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 w związku z art. 14 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przysługuje prawo wniesienia zażalenia.

Zażalenie, zgodnie z art. 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z 239 ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj