Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/436-1/BJ/07
z 23 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/436-1/BJ/07
Data
2007.04.23



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
nieruchomości
podatek od czynności cywilnoprawnych
umowa sprzedaży
umowa zamiany


Pytanie podatnika
Spółka ma wątpliwości, czy każda z tych czynność tj:
- zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez zamianę,
- sprzedaż części nieruchomości,
- zakup nieruchomości,
-jest odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (stawka podstawowa 22 %) i jako taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) – Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedstawione w piśmie z dnia 22 stycznia 2007 r., jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 22 stycznia 2007 r. uzupełnionym pismami z dnia 15 lutego 2007 r. oraz z dnia 21 lutego 2007 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zamierza znieść współwłasność nieruchomości poprzez zamianę. Nieruchomość, która jest przedmiotem zniesienia współwłasności, zgodnie z wypisem z rejestru gruntów, stanowi inny teren zabudowany (Bi). Działki stanowią utwardzone drogi wewnętrzne a ponadto, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego wsi ............, położone są na terenie oznaczonym symbolem AG – teren aktywizacji gospodarczej. Grunt zabudowany został nabyty przez Spółkę w styczniu 2006 r. na podstawie aktu notarialnego. Od daty zakończenia budowy nabytych budynków i budowli minęło powyżej 5 lat. Nakłady poniesione na budynki do dnia 21 lutego 2007 r. nie przekroczyły 30 % wartości początkowej.

Spółka również zamierza sprzedać część nieruchomości. Działka, którą Spółka sprzedaje jest częścią nieruchomości zabudowanej zakupionej w styczniu 2006 r., stanowiącej w planie zagospodarowania przestrzennego wsi ........ inny teren zabudowany (Bi). Dla potrzeb planowanej transakcji działka została wyodrębniona geodezyjnie i otrzymała nowy numer w rejestrze gruntów. Na terenie objętym sprzedażą nie stoi żadna budowla ani budynek. Grunt zabudowany został nabyty przez Spółkę na podstawie aktu notarialnego. Od daty zakończenia budowy nabytych budynków i budowli minęło powyżej 5 lat.

W obu w.w przypadkach Spółka nie odliczyła podatku VAT przy nabyciu, bowiem nie otrzymała faktury VAT.Ponadto Spółka zamierza nabyć nieruchomość. Nieruchomość ta stanowi teren zabudowany. Nakłady na budynek stanowiący przedmiot zakupu stanowiły powyżej 30 % jego wartości początkowej przed wprowadzeniem go do ewidencji środków trwałych. Budynek (na dzień dzisiejszy tj. 21.02.2007 r.) jest użytkowany poniżej 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych

Spółka ma wątpliwości czy w przedstawionych stanach faktycznych notariusz ma prawo pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Spółki każda z tych czynność tj:
- zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez zamianę,
- sprzedaż części nieruchomości,
- zakup nieruchomości,
jest odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (stawka podstawowa 22 %) i jako taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm. - zwanej dalej „ustawą o PCC”) nie podlegają w/w podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem: m.in. umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część.

W przedstawionym stanie faktycznym w zakresie zniesienia współwłasności poprzez zamianę czynność ta będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 525 ze zm. – zwanej dalej „ustawą o VAT”), zwalnia się z podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez towary używane , o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.. Nie znajdzie tutaj zastosowania wyłączenie zawarte w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT z uwagi na fakt iż nie zostały spełnione warunki, o których mowa w tym przepisie. Zwolnienie z podatku VAT oznacza, że sprzedaż będzie opodatkowana PCC. Z powołanego już art. 2 pkt 4 ustawy o PCC wynika, że mimo iż czynności dokonuje przedsiębiorca i co do zasady podlega ona podatkowi VAT, choć jest z tego podatku zwolniona, wyłączenie z podatku PCC nie będzie miało zastosowania.

Natomiast w drugim przypadku tj. sprzedaży części nieruchomości (gruntu obecnie niezabudowanego) , transakcja ta jako nie objęta zwolnieniem z opodatkowania podatkiem VAT, podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju przy zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 22%. Zatem czynność ta nie podlega podatkowi PCC.W stosunku do zakupu nieruchomości transakcja ta jest objęta wyłączeniem ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT (vide art. 43 ust.6 ustawy o VAT). Nieruchomość nie posiada statusu towaru używanego i sprzedawca poniósł nakłady w wysokości przewyższającej 30% wartości początkowej nieruchomości. W związku z tym, że czynność ta jest opodatkowana podatkiem VAT i nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku, czynność ta również nie będzie podlegać podatkowi PCC.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów.Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj