Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/1/4231-3/07
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/1/4231-3/07
Data
2007.06.22



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Zapytanie pisemne


Słowa kluczowe
brak formalny
braki podania
wniosek


Pytanie podatnika
dot. możliwości zaliczenia przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów wydatków „za używanie środków finansowych rozumianych jako refundacja odsetek od kredytów”


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Dz. U. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) – uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku z dnia 14.12.2006 r. znak US-PDM/415/12/2006 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 26.09.2006 r. D. Spółka z o.o. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a Ordynacji podatkowej). Ww. wniosek dotyczył możliwości zaliczenia przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów wydatków „za używanie środków finansowych rozumianych jako refundacja odsetek od kredytów”, w następującym stanie faktycznym:

W dniu 31.12.2005 r. Spółka z o.o. „M.” (obecnie w likwidacji) wniosła aportem do Firmy D. zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W skład przedmiotowego aportu weszły między innymi zobowiązania wobec banku PEKAO S.A. z tytułu zaciągniętego kredytu obrotowego oraz sfinansowane tym kredytem zapasy magazynowe. D. Spółka z o.o. przystąpił do długu i spłaca na rachunek „M.” Spółka z o.o. w likwidacji zarówno raty kapitałowe jak i należne bankowi odsetki, „które to kwoty Bank następnie z tego rachunku pobiera”. Zdaniem Wnioskodawcy ekonomiczne koszty kredytu wykorzystywanego faktycznie przez Firmę D. winna ponosić ta Firma. Kwoty stanowiące równowartość odsetek od kredytu zaciągniętego przez „M.” Spółka z o.o. (obecnie w likwidacji) zapłacone przez Wnioskodawcę stanowią zatem dla Firmy D. koszty uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Według Wnioskodawcy „nie ma wątpliwości”, że korzystanie z obcych środków przez przedsiębiorcę winno mieć charakter odpłatny (odsetki) i że jest to wydatek ponoszony w celu uzyskania przychodów.

Postanowieniem z dnia 14.12.2006 r. znak US-PDM/415/12/2006 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku uznał ww. stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy odniósł się do definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz wyjaśnił zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie przepisów art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, „wydatków ponoszonych w związku z zaciągniętym kredytem”. Nadto podsumowując stwierdził, że jakkolwiek w analizowanym przypadku „zobowiązania z tytułu kredytu powstały w innym podmiocie gospodarczym, ale zostały przyjęte przez Spółkę jako składnik aportu w celu kontynuowania działalności gospodarczej, a więc utrzymania źródła przychodów”. Dlatego też Wnioskodawca ma prawo „zaliczyć faktycznie zapłacone odsetki od przyjętego zobowiązania do kosztów uzyskania przychodów, o ile oczywiście mają one związek z uzyskanym przez Wnioskodawcę przychodami”.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie po przeanalizowaniu stanu faktycznego zaprezentowanego we wniosku Podatnika z dnia 26.09.2006 r., treści postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku z dnia 14.12.2006 r. znak US-PDM/415/12/2006 oraz przepisów prawa podatkowego zważył, co następuje:

W myśl art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika obowiązany jest udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej Podatnik składając ww. wniosek obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Jeżeli wniosek nie odpowiada wymogom ustawowym, organ podatkowy na podstawie art. 14a § 5 w związku z art. 169 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, (który ma odpowiednie zastosowanie w procedurze wydawania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego) wzywa podatnika do usunięcia braków podania w terminie 7 dni, z pouczeniem o konsekwencjach niewypełnienia tego obowiązku (pozostawienie bez rozpatrzenia).

Odnosząc ww. stan prawny na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że wniosek złożony przez Spółkę z o.o. D. nie spełniał wymogów określonych w art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej. Z wniosku tego wynika bowiem, że D. Spółka z o.o. „przystąpił do długu i spłaca zarówno raty kapitałowe jak i należne Bankowi odsetki, które to kwoty Bank następnie z tego rachunku pobiera”, przy czym wątpliwości Podatnika dotyczyły możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów „wydatków za używanie środków finansowych rozumiane jako refundacja odsetek od kredytu”. Organ podatkowy nie wyjaśnił jednak – w ramach analizy stanu faktycznego - czy Podatnik spłaca odsetki od kredytu bankowego jako zobowiązanie własne, czy może realizuje (spłaca) zobowiązanie wobec Spółki z o.o. „M.” w likwidacji.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że wniosek nie zawierając w swej treści ww. informacji istotnych z punktu widzenia kwalifikacji prawnopodatkowej nakreślonego stanu faktycznego, nie spełnia warunku określonego w ww. art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku nie wezwał jednak Wnioskodawcy do usunięcia wskazanych braków wniosku, lecz postanowieniem z dnia 14.12.2006 r. znak US-PDM/415/12/2006 zaakceptował jako prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy.

Zaprezentowane braki formalne wniosku skutkują uchyleniem przedmiotowego postanowienia w trybie art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, nakładającego na organ odwoławczy obowiązek uchylenia z urzędu postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy między innymi wówczas, gdy rażąco narusza prawo.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj