Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/12/07
z 18 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/12/07
Data
2007.04.18



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
koszty uzyskania przychodów
kształcenie
pracownik młodociany
przychód
przygotowanie
refundacja
ustawa o systemie oświaty
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości w miesiącu otrzymania dotacji na dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników powinny być pomniejszone koszty uzyskania przychodów jeżeli kwota dotacji jest wyższa od kosztów poniesionych na szkolenie młodocianych pracowników (np. część wynagrodzeń i składek ZUS została zrefundowana z Funduszu Pracy), a niektóre koszty np. energia, materiały, koszty instruktorów trudno jednoznacznie przypisać do kosztów szkolenia?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 4 pkt 6a, art. 16 ust. 1 pkt 58, art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku A. z dnia 30.01.2007 r. znak: FA-188/2/2007 (data wpływu do tut. Urzędu 31.01.2007 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że zatrudnia młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego. W oparciu o przepisy ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) po spełnieniu warunków wymienionych w w/w ustawie, Spółka wystąpiła do Urzędu Gminy zamieszkania młodocianego pracownika o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika i w grudniu 2006 roku otrzymała dotację w kwocie 4.848,46zł (za okres kształcenia 24 m-ce). W IV-tym kwartale 2007 roku Spółka wystąpi do urzędów właściwych wg miejsca zamieszkania młodocianych pracowników z wnioskami o dofinansowanie kosztów kształcenia następnych młodocianych pracowników (ok. 10-ciu) za okres kształcenia wynoszący 36 m-cy. Jednocześnie do sierpnia 2006 roku Spółka otrzymywała ze środków Funduszu Pracy refundację wynagrodzeń i składek ZUS młodocianych pracowników.

Zapytanie Spółki odnosi się do następującej kwestii: w jakiej wysokości w miesiącu otrzymania dotacji na dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników powinny być pomniejszone koszty uzyskania przychodów jeżeli kwota dotacji jest wyższa od kosztów poniesionych na szkolenie młodocianych pracowników (np. część wynagrodzeń i składek ZUS została zrefundowana z Funduszu Pracy), a niektóre koszty np. energia, materiały, koszty instruktorów trudno jednoznacznie przypisać do kosztów szkolenia? Zdaniem Podatnika, cyt. „w miesiącu otrzymania dotacji na dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika należy pomniejszyć koszty uzyskania przychodów w wysokości równej kwocie otrzymanej dotacji. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Równocześnie wg art. 16 ust. 1 pkt 58 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 47.”

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku stwierdza, co następuje.

Stosownie do postanowień art. 70b ust. 1 ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:

  • pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych, określone w odrębnych przepisach;
  • młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zgodnie z art. 70b ust. 6 w/w ustawy dofinansowanie przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji, po stwierdzeniu spełnienia warunków określonych w ust. 1. Przepis art. 70b ust. 8 w/w ustawy stanowi, iż dofinansowanie z budżetu państwa kosztów kształcenia młodocianych pracowników odbywa się w ramach dotacji celowej na zadania własne.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r. wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach. W/w przepis został uchylony przepisem art. 1 pkt 13 lit. a ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) przy czym na podstawie art. 5 ust. 1 tej ustawy, zwolnienie o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. stosuje się do dnia 31.12.2004 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2003 r. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. stanowiący, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14-14b, 23-25 i 27, stosuje się odpowiednio.

Ustawą z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589) w art. 1 wprowadzono zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z dodanym pkt 47 w art. 17 ust. 1 obowiązującymi od dnia 1.01.2007 r. wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

Z powyższego wynika, że otrzymane przez Spółkę dotacje z Urzędu Gminy na dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników zarówno w 2006 r. jak i w 2007 r. są wolne od podatku dochodowego. Równocześnie w myśl art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki sfinansowane dotacją nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze. Z kolei art. 12 ust. 4 pkt 6a w/w ustawy stanowi, że do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Zatem a contrario, wydatek zwrócony, uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania, powiększa przychody podatnika.

W świetle powyższego otrzymane przez Spółkę kwoty ze środków Funduszu Pracy nie są dotacją w myśl art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tak więc kosztem uzyskania przychodu będą wydatki w związku z zatrudnianiem młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego tj. wynagrodzenie wraz z pochodnymi składkami na ubezpieczenia społeczne, natomiast refundacja tych kosztów – pełna lub częściowa – stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu w dacie otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj