Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu
NS/PP/44071/5/06
z 2 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NS/PP/44071/5/06
Data
2006.06.02



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Wszczęcie postępowania --> Sposoby wszczęcia postępowania


Słowa kluczowe
gmina
interpretacja przepisów
podmiot nieuprawniony
wszczęcie postępowania


Pytanie podatnika
Wójt Gminy XX wnioskiem z dnia 15.03.2006r. zwrócił się o zajęcie stanowiska w sprawie obowiązku naliczania podatku VAT od transakcji sprzedaży majątku związanego ze świadczeniem usług zbiorowego odprowadzenia ścieków, dokonanej przez Przedsiębiorstwo Komunalne spółka z o.o. na rzecz Gminy XX. Majątek ten został wcześniej wniesiony aportem przez Gminę jako udział wspólnika Spółki. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał na podstawie art.165 a w związku z art. 14 a Ordynacji podatkowej postanowienie którym odmówił wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego uznając, że Gmina XX nie jest podmiotem uprawnionym do złożenia takiego wniosku.


DECYZJA

Na podstawie art.14 b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpatrzeniu zażalenia Gminy XX (pismo z dnia 20.04.2006r.) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 12.04.2006r. Nr PP/443/22/Int-30/06 odmawiające wszczęcia postępowania na wniosek Gminy z dnia 15.03.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług odmawia zmiany tego postanowienia.

UZASADNIENIE

Wójt Gminy XX wnioskiem z dnia 15.03.2006r. zwrócił się do Ministra Finansów o zajęcie stanowiska w sprawie obowiązku naliczania podatku VAT od transakcji sprzedaży majątku związanego ze świadczeniem usług zbiorowego odprowadzenia ścieków, dokonanej przez Przedsiębiorstwo Komunalne spółka z o.o. na rzecz Gminy XX. Majątek ten został wcześniej wniesiony aportem przez Gminę jako udział wspólnika Spółki .
Ministerstwo Finansów przesłało przedmiotowy wniosek przy piśmie Nr PP1/811-267/2006/GB/SM6-3796 z dnia 23 marca 2006r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, który następnie przesłał go zgodnie z właściwością miejscową (art. 14 a § 2 Ordynacji podatkowej) do Naczelnika Urzędu Skarbowego Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał na podstawie art.165 a w związku z art. 14 a Ordynacji podatkowej postanowienie z dnia 12.04.2006r. Nr PP/443/22/Int-30/06, którym odmówił wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego uznając, że Gmina XX nie jest podmiotem uprawnionym do złożenia takiego wniosku. Uznano bowiem, że obowiązek podatkowy z tytułu dostawy majątku należącego do Przedsiębiorstwa Komunalnego spółka z o.o. powstanie po stronie tejże spółki i tylko ona posiada legitymację prawną do żądania udzielenia interpretacji we własnej indywidualnej sprawie.
Na postanowienie to Gmina wniosła zażalenie pismem z dnia 20.04.2006r. W zażaleniu podała, że Gmina w sposób pośredni jest płatnikiem podatku ponieważ przy zbyciu udziałów Przedsiębiorstwo Komunalne spółka z o.o. obciąży Gminę. Ponadto zdaniem Gminy złożony przez Spółkę. wniosek w sprawie udzielenia interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego, na podstawie którego Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał postanowienie z dnia 13.04.2006r. nie uwzględniał faktu, że Spółka nie zarządzała przekazanym majątkiem (brak protokołu inwentaryzacji, brak dowodu PT, brak przeniesienia własności). Według Gminy przedmiotowy majątek znajduje sie na stanie Zakładu Komunalnego w XX i ta jednostka samodzielnie sporządza bilans i wykonuje zadania z zakresu odprowadzania i oczyszczania ścieków na terenie gminy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie rozpatrując zażalenie na postanowienie stwierdził, co następuje:
Zgodnie z art.14a § 1 Ordynacji podatkowej, naczelnik urzędu skarbowego, stosownie do swojej właściwości, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na pisemny wniosek podmiotów wymienionych w tym przepisie, w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podmiotami uprawnionymi do złożenia przedmiotowego wniosku są podatnicy, płatnicy i inkasenci, a także – na mocy art. 14 d Ordynacji podatkowej – następcy prawni podatnika, osoby trzecie odpowiedzialne za zaległości podatkowe lub ich pełnomocnicy w rozumieniu art.137 § 1 Ordynacji podatkowej.
Z wykładni językowej ww. przepisu wynika, że o udzielenie interpretacji mogą wystąpić tylko podmioty objęte tym przepisem w tym podatnik i płatnik ale w konkretnym stanie faktycznym, o którego zinterpretowanie pod względem prawnopodatkowym wnoszą. Z treści wniosku złożonego przez Wójta Gminy XX bezspornie wynika, że transakcji sprzedaży majątku związanego ze świadczeniem usług zbiorowego odprowadzenia ścieków ma dokonać Przedsiębiorstwo Komunalne spółka z o.o. A zatem to ta Spółka – a nie Gmina - będzie podatnikiem podatku od towarów i usług od dokonanej sprzedaży i tylko ona jest uprawniona do złożenia wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Gmina nie jest również płatnikiem gdyż zgodnie z art.8 Ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiazana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Zgodnie z art.165a § 1 gdy żądanie, o którym mowa w art.165 (dot. wszczęcia postępowania), zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z jakichkolwiek innych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte, organ podatkowy wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

Ponieważ wniosek w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego został wniesiony przez podmiot nieuprawniony, organ podatkowy zasadnie w myśl ww. przepisów wydał postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Podniesione w zażaleniu argumenty jakoby Przedsiębiorstwo Komunalne spółka z o.o. w złożonym wniosku w sprawie interpetacji przepisów nie podało wszystkich informacji mogących mieć wpływ na treść wydanego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w załatwieniu tego wniosku postanowienia Nr PP/443-3/Int-7/06 z dnia 12 kwietnia 2006r. , nie ma znaczenia w przedmiotowej sprawie. Mając na uwadze powyższe brak jest podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia i dlatego postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj